Zapraszamy na wykład

ℹ️ Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na wykład Jerzego Brukwickiego – znanego krytyka sztuki, kuratora wystaw i dziennikarza. Wykład zatytułowany „Plakat Jazzowy” odbędzie się w czwartek 18 kwietnia 2024 r. o godzinie 16:00 w sali wystaw czasowych.

Wykład będzie nawiązaniem do IV Festiwalu Jazzowego Barwy Muzyki Improwizowanej Opoczno 2024, który już za kilka dni odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Opocznie.

Jazz jest muzyką emocji i wolności. Nie tylko inspiruje tworzenie frapujących przestrzeni dźwiękowych, ale również rodzi intrygujące, zajmujące wizje plastyczne. Jedną z ich form jest plakat – drukowane, przykuwające uwagę dzieło sztuki.

Polskie plakaty jazzowe są pełne życia, radosne, przewrotne. Opowiadają o istocie i dziejach jazzu, jego nurtach, klimatach i rytmie, prezentują muzyków, kompozytorów i zespoły jazzowe, anonsują koncerty i festiwale, ujawniają sekrety i specyfikę muzycznych instrumentów. Bywają realistyczne, odrealnione, abstrakcyjne, poetyckie, ekspresyjne, surrealistyczne, metaforyczne, aluzyjne… Dowcipne, żartobliwe… Barwne, czarno-białe, stonowane, krzykliwe, hałaśliwe… Budzą wielorakie reakcje i komentarze, zabawiają, rozweselają, wywołują wieloznaczne skojarzenia.

Wśród ich twórców znaleźli się wybitni graficy: Roman Kalarus, Piotr Kunce, Lech Majewski, Jan i Piotr Młodożeńcowie, Rafał Olbiński, Jan Sawka, Jerzy Skarżyński, Eugeniusz Get Stankiewicz, Rosław Szaybo, Waldemar Świerzy, Henryk Tomaszewski, Maciej Urbaniec.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?