Wystawa II Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego

Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Muzeum w Łowiczu zaprasza na otwarcie nowej, pokonkursowej wystawy czasowej „II Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego”. Otwarcie odbędzie się w czwartek 1 lutego 2024 r. o godzinie 12:00 w siedzibie opoczyńskiego Muzeum, Plac Zamkowy 1.

Wystawa prezentuje prace blisko 50 uczestników, którzy zgłosili na konkurs 140 wycinanek. Wszystkie zostały zakwalifikowane do dwóch kategorii: Wycinanka tradycyjna i Wycinanka inspirowana. Obok walorów etnograficznych prace prezentują wysoki poziom artystyczny. Zauważalna jest w nich silna kontynuacja regionalnych tradycji wypracowanych przez kolejne pokolenia. Twórcy w kategorii tradycja, utrzymując wysoki poziom prac, silnie nawiązują do form regionalnych i źródeł tradycyjnej sztuki. Cieszy też fakt wykorzystywania przez twórców tradycyjnych technik i narzędzi. Najliczniej reprezentowane są regiony: łowicki, opoczyński, sieradzki, rawski a także piotrkowski. Świadczy to o żywotności wycinankarstwa na tych terenach. Cieszy fakt trwającego przekazu międzypokoleniowego, zauważalnego szczególnie w regionie opoczyńskim. Interesujące prace zgłoszono w kategorii inspiracja. Uświadamiają one, iż tradycyjna sztuka ludowa daje szerokie możliwości eksperymentowania w zakresie formy i kolorystyki oraz może stanowić źródło inspiracji dla sztuki współczesnej i dizajnu. Także twórcy tradycyjni podejmują próby interpretacji dawnych form wycinanek z silnym nawiązaniem do posiadanych tradycyjnych umiejętności. Silnie odwołują się do tradycji często tworząc nową i nowoczesną wartość.

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Opocznie będzie czynna do soboty 4 maja 2024 r.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?