Rzeźby Mieczysława Włodarskiego

Dział etnografii Muzeum Regionalnego w Opocznie powiększył właśnie swoje zbiory o kilkanaście rzeźb nieżyjącego już artysty ludowego z Białaczowa – Mieczysława Włodarskiego. Zakupione rzeźby powiększyły posiadany już przez nas pokaźny zbiór prac tego artysty.

Mieczysław Włodarski (1921 – 2009) z zawodu był murarzem. Rzeźbą zajmował się od 1956 r. Głównym narzędziem jego pracy był nóż a tworzywem drewno lipowe i topolowe. Na początku używał wielobarwnej polichromii, później dwubarwnej, by pod koniec życia zrezygnować z niej zupełnie. Rzeźbił głównie ptaki i zwierzęta domowe a od 1970 r. również świątki. Większość jego prac ma tematykę religijną związaną z postacią Chrystusa Frasobliwego lub Chrystusa Umęczonego. Pośród świątków na uwagę zasługują też misterne krucyfiksy wykonane z drewna brzozowego. Mieczysław Włodarski brał udział w konkursach etnograficznych o zasięgu krajowym, wojewódzkim i regionalnym, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się obecnie w zbiorach wielu placówek muzealnych i kolekcji prywatnych.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?