Ruszyły etnowarsztaty

We wtorek 8 września wystartowały warsztaty etnomuzyki dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 roku życia z naszego powiatu. Warsztaty gry na ludowych instrumentach muzycznych stanowią jedno z trzech zadań w ramach projektu „ZAGRAJ MI MUZYKANCIE – OPOCZYŃSKIE GRANIE”, który jest obecnie realizowany przez Muzeum Regionalne w Opocznie. Partnerami projektu jest Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Opocznie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II w Opocznie, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie oraz Gmina Opoczno.

Wtorkowe warsztaty otworzył dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski, dyrektor Szkoły Muzycznej w Opocznie Małgorzata Zacharska oraz Anna Sady reprezentująca Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Zajęcia w dwóch grupach na harmonii poprowadzili zaś: Julian Jarząb, Marcin Snokowski oraz dr Jan Łuczkowski. W części teoretycznej uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat historii, budowy i zasady działania prymitywnych instrumentów ludowych. Część praktyczna to z kolei możliwość posłuchania gry na harmonii w wykonaniu mistrzów oraz osobistego zapoznania się z instrumentami.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?