Rocznica wysiedleń

9 grudnia 2020 r. przypada 81. rocznica przymusowych wysiedleń mieszkańców powiatu jarocińskiego, którzy swój drugi, wojenny dom na wiele miesięcy znaleźli na gościnnej Ziemi Opoczyńskiej. Warto zaznaczyć, że od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy w brutalny sposób wypędzili z okolic Jarocina ponad 3600 osób.
 
Rocznica tych tragicznych wydarzeń została upamiętniona przez władze samorządowe Gminy Opoczno i miejscowe instytucje kultury. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski a także zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzy Misiurski i dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zbigniew Miękus, zapalili znicze pod odsłoniętą w ubiegłym roku tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku dawnego magistratu przy Placu Kościuszki. Adam Grabowski w krótkim wystąpieniu przypomniał także zebranym jak przebiegały wydarzenia sprzed 81 lat.
 
Zachęcamy przy tej okazji do obejrzenia filmu dokumentalnego „Podróż do miejsc nakazanych” stworzonego przez członków Amatorskiego Klubu Filmowego JAR z Jarocina.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?