Promocja książki „Opoczno i my”

Przy pełnej sali Muzeum Regionalnego w Opocznie w sobotni wieczór 3 grudnia odbyła się promocja długo oczekiwanej książki Wiesława Turka „Opoczno i my. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX wieku.”

W spotkaniu promującym książkę udział wziął między innymi starosta opoczyński Marcin Baranowski, zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, wójt gminy Żarnów dr Krzysztof Nawrocki, wójt gminy Aleksandrów Paweł Mamrot, dyrektor Biblioteki Miejskiej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzy Misiurski. Licznie przybyli także przyjaciele i znajomi autora „z podwórka”. Była też rodzina i pasjonaci historii regionu.

Autor z właściwym sobie przekąsem i dużą dawką humoru opowiedział o swojej publikacji. Nie zdradzając wszystkiego, przytoczył kilka barwnych anegdot dotyczących życia w Opocznie czasów Gomułki i Gierka. Towarzyszyły mu wymowne rekwizyty, tak charakterystyczne dla opisywanego okresu.

„Opoczno i my” to książka wspomnieniowa, zapis przeżyć i obserwacji autora, który był i jest rodowitym mieszkańcem Opoczna. Tytułowe lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte ubiegłego już wieku przypadły na okres dzieciństwa i wieku młodzieńczego Wiesława Turka. Niezwykle wymownym i obrazowym językiem przedstawia on życie codzienne tego małego miasteczka ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Logiczny układ treści, piękna oprawa graficzna oraz unikalne zdjęcia powodują, że książka zaciekawi i jednocześnie przeniesie czytelnika do miasta, jakże innego od dzisiejszego Opoczna.

Nie jest to praca naukowa a zawarte w niej barwne wspomnienia napisane współczesnym zwięzłym stylem, nadały temu opracowaniu lekkości, która zapewnia przyjemność czytania. Starsi Opocznianie odnajdą tam cząstkę siebie. Młodsi po jej przeczytaniu, inaczej, uważniej spojrzą na ulice, na budynki, na rodziców i dziadków oraz dowiedzą się jak ogromne zmiany nastąpiły od 1960 roku. Te różnice są ogromne, niemalże niewyobrażalne. I to zarówno w sferze społecznej oraz materialnej. To książka dla każdego, książka którą czyta się jednym tchem!

Wydawcą książki „Opoczno i my. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX wieku” jest Muzeum Regionalne w Opocznie. Jest to już czwarta publikacja wspomnieniowa na temat Opoczna, która ukazała się na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Książkę Wiesława Turka można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie w cenie 30 zł. Zapraszamy do lektury!

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?