Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto tych, którzy pod 1944 roku nie złożyli broni i kontynuowali bezpardonową walkę z kolejnym, tym razem sowieckim okupantem, o prawdziwie wolną i niepodległą Polskę. Prowadzili walkę, której ceną nierzadko była ofiara własnego życia.
 
Opocznianie upamiętnili ten dzień uczestnictwem we Mszy Świętej w kolegiacie św. Bartłomieja odprawionej w intencji Niezłomnych. Uczestniczyli w niej między innymi: poseł na Sejm RP Robert Telus, starosta opoczyński Marcin Baranowski, zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski a także przedstawiciele Wojska Polskiego, szkół, miejscowych jednostek kultury, Strzelcy i strażacy.
 
Po Mszy Świętej zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Niezłomnych, umieszczoną na ścianie opoczyńskiej kolegiaty. Poprzedzone to było wystąpieniem dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie Adama Grabowskiego, który przypomniał wszystkim ideę walki podziemia antykomunistycznego w Polsce oraz najważniejsze postacie tego ruchu związane z regionem opoczyńskim.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?