Muzeum podsumowało projekt

W poniedziałek Muzeum Regionalne w Opocznie podsumowało projekt „Zagraj mi muzykancie – opoczyńskie granie”. Projekt został zrealizowany we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia w Opocznie oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020.

Z tej okazji w Miejskim Domu Kultury odbyła się konferencja połączona z promocją płyty Juliana Jarząba oraz częścią artystyczną. Część konferencyjną otworzył dr Jan Łuczkowski wystąpieniem „Muzykanci opoczyńskiego i ich instrumenty”. Kolejnym prelegentem był Maciej Szajkowski – znany dziennikarz radiowy, propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej, współzałożyciel i członek zespołów polskiej sceny folk „Kapela ze Wsi Warszawa”, „R.U.T.A.”. Dziennikarz mówił o inspiracjach folklorem i muzyką źródeł we współczesnej kulturze. Z kolei prezes łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego dr Damian Kasprzyk opowiadał na temat siły i wielkiego znaczenia muzyki ludowej w obecnym świecie. Jako ostatni prelegent wystąpił pracownik Łódzkiego Domu Kultury Andrzej Białkowski w prezentacji „Wszyscy jesteśmy tubylcami jakiegoś świata”.

Elementem projektu były także warsztaty etnomuzyki dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Marcina Snokowskiego, Juliana Jarząba i dr. Jana Łuczkowskiego. W poniedziałek ich uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności na scenie. W akordeonowym wydaniu zabrzmiał więc tradycyjny opoczyński oberek.

W trakcie podsumowania odbyła się również promocja płyty „Zagraj mi muzykancie 3 – Julian Jarząb”. Jest to już trzecia płyta wydana przez Muzeum Regionalne w Opocznie dokumentująca twórczość muzykantów ludowych regionu opoczyńskiego. Na krążku znalazły się 32 utwory w wykonaniu Juliana Jarząba, w towarzystwie Andrzeja Rożeja (skrzypce), Mariana Pabianka (bęben) oraz Urszuli Tomasik (śpiew). Integralną częścią płyty jest wydawnictwo dr. Jana Łuczkowskiego „Ludowe instrumenty muzyczne i sposoby gry muzykantów opoczyńskiego”.

Na zakończenie wydarzenia swoje umiejętności zaprezentował jeden z najbardziej znanych i utytułowanych zespołów ludowych regionu opoczyńskiego – zespół „Opocznianka”. Na harmonii przewodził oczywiście Julian Jarząb. Występ cieszył się dużym zainteresowaniem, nie obyło się więc bez bisów.

Partnerami projektu było Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie oraz Gmina Opoczno. Patronat medialny: TOP Tygodnik Opoczyński, Radio Plus Radom, Tygodnik Gość Niedzielny, Dziennik Łódzki Polska The Times, Telewizja Lokalna Opoczno.

Poniżej można obejrzeć pełną dokumentację filmową z warsztatów:

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?