Libiszowska Wigilia „Doliniaków”

Wzorem lat ubiegłych także i w tym roku Szkoła Podstawowa w Libiszowie obchodziła święto swojego patrona, którym od kilku lat jest Oddział Partyzancki Armii Krajowej „Doliniacy”. Z tej okazji 14 grudnia przy współudziale Muzeum Regionalnego w Opocznie po raz kolejny zorganizowana została szkolna Wigilia „Doliniaków”. Wszystko to na pamiątkę ostatniej wojennej Wigilii, jaką partyzanci Adolfa Pilcha „Góry”, „Doliny” spędzili w grudniu 1944 r. właśnie w Libiszowie.

W tegorocznej uroczystości wzięli udział członkowie warszawskiego Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” wraz z pocztem sztandarowym. Gości przywitała dyrektorka szkoły Helena Kuśmierczyk. Tradycyjnym elementem Wigilii było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą „Doliniaków”. Uczniowie libiszowskiej szkoły przygotowali wzruszające przedstawienie poświęcone swojemu patronowi a także bożonarodzeniowe jasełka. Jak na wieczerzę wigilijną przystało nie zabrakło wspólnych życzeń i dzielenia się opłatkiem. Dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród uczniów cieszyła się prezentacja uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego z okresu II wojny światowej, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Opocznie.

Podczas sobotniej uroczystości głos zabrał dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski przekazując słowa uznania i życzenia wszelkiej pomyślności na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Do życzeń dołączył się również obecny na Wigilii zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski. Słowa szczególnego podziękowania należą się pani Helenie Kuśmierczyk – dyrektorce Szkoły Podstawowej w Libiszowie oraz nauczycielom i rodzicom uczniów, którzy jak co roku zadbali o wyjątkową oprawę uroczystości.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?