Zmarła ppłk. dr Halina Kępińska-Bazylewicz “Kora”

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci Pani ppłk. dr Haliny Kępińskiej-Bazylewicz pseudonim “Kora” – legendarnej już łączniczki 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Za niespełna tydzień skończyłaby 99 lat.

Halina Kępińska-Bazylewicz urodziła się 2 stycznia 1923 roku w Grudziądzu, pochodziła z rodziny o tradycjach wojskowych. We wrześniu 1939 r. jako harcerka ochotniczo zgłosiła się do pracy w szpitalu jenieckim w Skierniewicach. W 1940 r. wraz z rodziną przeniosła się do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie w lutym 1941 r. została zaprzysiężona w Związku Walki Zbrojnej pod pseudonimem „Kora”. Odbyła przeszkolenie sanitarne oraz w zakresie łączności. Od lutego 1943 r. pracując jako łączniczka często gościła w oddziałach partyzanckich AK, dostarczając rozkazy, broń czy prasę konspiracyjną. W maju 1944 r. “Kora” została aresztowana przez gestapo i przewieziona do więzienia w Radomiu. Mimo licznych tortur nikogo nie wydała. W lipcu udało się ją wykupić z rąk oprawców. Po utworzeniu 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej latem 1944 r., wstąpiła do niego jako ochotniczka, pełniąc służbę sanitariuszki i łączniczki w kompanii por. Kazimierza Załęskiego “Bończy”. W szeregach Armii Krajowej służyła do stycznia 1945 r. Po wojnie represjonowana przez komunistyczną bezpiekę. Pomimo tego ukończyła studia medyczne.

Halina Kępińska-Bazylewicz przez całe powojenne życie była gorliwą propagatorką wiedzy na temat Armii Krajowej i walk 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej na ziemi opoczyńskiej i piotrkowskiej. Cześć Jej pamięci!