Zmarła ppłk. dr Halina Kępińska-Bazylewicz “Kora”

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci Pani ppłk. dr Haliny Kępińskiej-Bazylewicz pseudonim “Kora” – legendarnej już łączniczki 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Za niespełna tydzień skończyłaby 99 lat.
 
Halina Kępińska-Bazylewicz urodziła się 2 stycznia 1923 roku w Grudziądzu, pochodziła z rodziny o tradycjach wojskowych. We wrześniu 1939 r. jako harcerka ochotniczo zgłosiła się do pracy w szpitalu jenieckim w Skierniewicach. W 1940 r. wraz z rodziną przeniosła się do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie w lutym 1941 r. została zaprzysiężona w Związku Walki Zbrojnej pod pseudonimem „Kora”. Odbyła przeszkolenie sanitarne oraz w zakresie łączności. Od lutego 1943 r. pracując jako łączniczka często gościła w oddziałach partyzanckich AK, dostarczając rozkazy, broń czy prasę konspiracyjną. W maju 1944 r. “Kora” została aresztowana przez gestapo i przewieziona do więzienia w Radomiu. Mimo licznych tortur nikogo nie wydała. W lipcu udało się ją wykupić z rąk oprawców. Po utworzeniu 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej latem 1944 r., wstąpiła do niego jako ochotniczka, pełniąc służbę sanitariuszki i łączniczki w kompanii por. Kazimierza Załęskiego “Bończy”. W szeregach Armii Krajowej służyła do stycznia 1945 r. Po wojnie represjonowana przez komunistyczną bezpiekę. Pomimo tego ukończyła studia medyczne.
 
Halina Kępińska-Bazylewicz przez całe powojenne życie była gorliwą propagatorką wiedzy na temat Armii Krajowej i walk 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej na ziemi opoczyńskiej i piotrkowskiej. Cześć Jej pamięci!

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?