Zmarł Stefan Fudalej

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 4 lutego 2022 r. w wieku 93 lat zmarł Stefan Fudalej.

Stefan Fudalej urodził się 2 marca 1928 r. we wsi Rajsko pod Krakowem (obecnie dzielnica Krakowa). Naukę rozpoczął w rodzinnej miejscowości. Już jako szesnastoletni chłopak wstąpił w szeregi Armii Krajowej – Obwód Kraków-Miasto i przyjął pseudonim „Szczerbiec”. W Krakowie wykonywał zadania wywiadowcze. Po ucieczce z miasta w 1944 r. został wcielony do II drużyny AK w Rajsku, IV plutonu, VII kompanii II batalionu „Bolesław” zgrupowania „Żelbet”, którą dowodził Józef Job „Skok”. Był członkiem tej drużyny aż do czasu jej rozwiązania w 1945 r. Po wojnie, już w Krakowie ukończył gimnazjum a później liceum. W 1952 r. został absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Filologii Klasycznej.

Do Opoczna trafił w 1954 r. na podstawie nakazu pracy. Po przeprowadzce do Opoczna na stałe związał się z Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Przez blisko 40 lat uczył tutaj łaciny, wychowania technicznego, historii starożytnej, wychowania fizycznego, logiki a także matematyki. Był wychowawcą wielu pokoleń młodych opocznian. 6 kwietnia 1973 r. Kurator Okręgu Szkolnego w Kielcach mianował go na stanowisko profesora szkoły średniej. W 1983 r. Stefan Fudalej założył Izbę Tradycji Liceum Ogólnokształcącego, gdzie zgromadził pamiątki związane z historią szkoły i jej założycielem Stanisławem Albinem Kowalskim. Był również autorem słów i melodii hymnu szkoły, opiekunem wielu szkolnych organizacji.

Stefan Fudalej był mocno zaangażowany w utrwalanie pamięci i propagowanie wiedzy na temat Armii Krajowej. W 2010 r. opublikował folder zatytułowany „Krótka historia koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opocznie 1990-2010”. Prowadził także kronikę Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opocznie. Jest także autorem publikacji dotyczących represji stalinowskich wobec uczniów opoczyńskiego liceum i niektórych pracowników szkoły.

Za swoją pracę został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W 2013 r. Stefan Fudalej został awansowany do stopnia porucznika.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się we wtorek 15 lutego 2022 r. o godzinie 12:00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?