Zapraszamy na spotkanie z Dariuszem Szymanowskim

Muzeum Regionalne w Opocznie wraz ze Stowarzyszeniem „Wizna 1939” i Pawłem Telusem zaprasza na spotkanie z Dariuszem Szymanowskim, autorem książki „Gdzie spoczywa Hubal?”. Spotkanie odbędzie się w sobotę 27 listopada o godzinie 16:00 w opoczyńskim Muzeum.

Dariusz Szymanowski jest prezesem Stowarzyszenia „Wizna 1939”, które od kilku lat prowadzi między innymi poszukiwania grobu mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Dotychczasowe prace Stowarzyszenie prowadziło w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i na cmentarzu w Inowłodzu. Książka „Gdzie spoczywa Hubal?” jest swoistym zapisem dotychczasowych poszukiwań zmierzających do ustalenia miejsca pochówku mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Autor z wielkim zaangażowaniem analizuje wszelkie tropy i informacje, które pojawiały się w tym temacie na przestrzeni lat. Przedstawia i analizuje wyniki prac prowadzonych przez Stowarzyszenie.

Stowarzyszenie „Wizna 1939” działa od 2008 r. Od tego czasu prowadzi szeroko zakrojone działania mające na celu upamiętnienie historii Polski i Polaków w okresie II wojny światowej, okresie poprzedzającym wybuch wojny i okresie powojennym oraz upamiętnienie udziału żołnierzy polskich na frontach II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu kampanii wrześniowej 1939r. Realizuje swoją misję w oparciu o poszukiwania, działalność wydawniczą, kulturalną i inną, która przybliża najlepsze cechy współczesności w oparciu o poszanowanie dla historii i tradycji. Członkowie Stowarzyszenia w sposób szczególny kultywują pamięć na temat bohaterskiej obrony odcinka Wizna podczas Kampanii Polskiej 1939 r. oraz prowadzą badania dotyczące niemieckiej zbrodni na żydowskich mieszkańcach Jedwabnego popełnionej w lipcu 1941 r.

Warto zaznaczyć, że Muzeum Regionalne w Opocznie współpracuje ze Stowarzyszeniem „Wizna 1939” od 2019 r. Wspólnie prowadziliśmy prace mające na celu lokalizację mogiły powstańców styczniowych w Prymusowej Woli oraz poszukiwania mogiły ofiar terroru komunistycznego z drugiej połowy lat 40. XX w. również na terenie Prymusowej Woli.