Zapraszamy na otwarcie wystawy

Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na otwarcie wystawy „Hubalowymi śladami po Ziemi Opoczyńskiej w malarstwie i słowie Elżbiety Dudy i Jacka Lombarskiego”. Otwarcie odbędzie się w poniedziałek 6 lutego 2023 r. o godzinie 12:00 w sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego w Opocznie.

„Hubalowymi śladami…” to bardzo nietypowa wystawa. Przyzwyczajeni jesteśmy do ekspozycji ukazujących majora „Hubala” i jego żołnierzy na tle dziejów. Tym razem jest inaczej. Motywem przewodnim jest wystawa obrazów koneckiej artystki Elżbiety Dudy, ukazujących miejsca związane z pobytem hubalczyków. Przeważnie ich zakwaterowania, ale nie tylko. Obrazy pokazują również miejsca związane z wydarzeniami. Jest Bazylika w Poświętnem i kapliczka przy gospodarstwie Laskowskich. Jest dwór w Kraśnicy i dwór w Zameczku Opoczyńskim. Major Hubal nie zawitał do nich w czasie pobytu na ziemi opoczyńskiej, ale Zameczek to miejsce związane z jego babką, Ewą Feliksą Drużbacką, a właścicielka dworu w Kraśnicy, Anna Bąkowska ofiarowała majorowi Hubalowi słynnego „Demona”. Niestety, bardzo wiele ukazanych na obrazach obiektów już nie istnieje. Odtworzone zostały jednak dzięki mozolnej pracy badawczej współautorów wystawy. Rozmów z osobami pamiętającymi te miejsca, sporządzonymi przez nie szkicami i poszukiwaniami w archiwach.

Oprócz obrazów wystawę uzupełniają bogato ilustrowane plansze opracowane przez Jacka Lombarskiego, autora takich pozycji jak „Major Hubal. Fakty, legendy i mity”, czy „Śladami majora Hubala. Ostatnie dni” (pozycja wydana nakładem Muzeum w Opocznie).

Elżbieta Duda nie tylko zajmuje się malarstwem. Jest również autorką cennych opracowań takich jak „Śladami przeszłości Huciska” i „Helena Duda. Poetka ludowa z Huciska”.

Wystawa czynna będzie od 6 lutego do końca marca 2023 r. Zapraszamy!