Zapraszamy na Noc Muzeów 2024

🌙🏰🌙 Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów 2024, która odbędzie się tradycyjnie w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Początek o godzinie 17:00. Oczywiście wstęp wolny! 🌙🏰🌙

ℹ️ W programie zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowych Muzeum a także:

✅⌚️ 19:00 – otwarcie wystawy „Marian Zach – Hubalczyk, Kolekcjoner, Artysta” ze zbiorów własnych. Na ekspozycji będzie można zobaczyć wyjątkowy zbiór kilkaset niezwykle cennych eksponatów, głównie militariów i walorów falerystycznych, które w znacznej większości są historycznie związane z regionem opoczyńskim. Wszystkie z nich pochodzą z prywatnej kolekcji śp. płk. Mariana Zacha z Poświętnego – Honorowego Hubalczyka; Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego; zasłużonego kolekcjonera; miłośnika lokalnej historii i propagatora historii Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Pośród eksponatów znajdą się także wyjątkowe pamiątki po majorze „Hubalu”.

✅⌚️ 20:00 – otwarcie wystawy „Wojowie, rycerze, żołnierze” ze zbiorów Piotra Gajdy oraz Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Na wystawie zaprezentowano rozwój uzbrojenia historycznego oraz przekształcanie się formacji wojskowych sięgające czasów wojów wczesnopiastowskich. Wartość wystawy podnoszą wyjątkowe, kilkusetletnie militaria ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum.

✅ Piknik średniowieczny Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej z wieloma atrakcjami w postaci walk rycerskich, pokazów łuczniczych czy prezentacji charakterystycznych dla epoki strojów.