Zapraszamy na konsultacje

Muzeum Regionalne w Opocznie serdecznie zaprasza wszystkie twórczynie i twórców ludowych z regionu opoczyńskiego na konsultacje społeczne, które odbędą się w dniu 20 września 2022 r. w godzinach 11:00 – 13:00 w siedzibie muzeum Plac Zamkowy 1.

Na spotkanie przeprowadzone zostaną konsultacje związane z planowanym wpisaniem jednej z dziedzin twórczości ludowej charakterystycznej dla regionu opoczyńskiego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zaproszeni na spotkanie goście, zwłaszcza autentyczni twórcy ludowi będą mieli możliwość wypowiedzenia się na temat, ich zdaniem najważniejszych dziedzin twórczości ludowej. We wtorkowych konsultacjach wezmą także udział przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Łódzkiego Domu Kultury.  Krajowa lista powstała, w związku z ratyfikowaniem przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku, która nakłada na Państwa-Strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa. Działania UNESCO są wyrazem troski i zainteresowania kwestią ochrony rzeczonej części dziedzictwa, które organizacja promuje m.in. poprzez Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzona jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie na liście znajdują się 62 elementy. Jest to między innymi procesja Bożego Ciała w Łowiczu, pochód Lajkonika, bartnictwo czy tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej.

Podjęte działania stanowią ogromną szansę na zachowanie zanikającego dziedzictwa regiony opoczyńskiego, a ewentualny wpis pomoże zachować ciągłość i trwałość kultywowanej przez lata tradycji. Za sprawą pojawienie się na liście twórczość lokalnych artystów zyska większe grono odbiorców, zarówno wśród społeczności w kraju, jak również poza granicami.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?