Zapraszamy na konferencję „Zagraj mi muzykancie – opoczyńskie granie”

Muzeum Regionalne w Opocznie, Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Opocznie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie zapraszają na podsumowanie projektu i konferencję „Zagraj mi muzykancie – opoczyńskie granie”. Wydarzenie odbędzie się 5 października 2020 r. o godz. 17:00 w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Opocznie.

W programie prelekcje znanych specjalistów z dziedziny etnografii, etnomuzyki i folkloru muzycznego. Gościem będzie Maciej Szajkowski – dziennikarz radiowy, propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej, współzałożyciel i członek zespołów polskiej sceny folk „Kapela ze Wsi Warszawa”, „R.U.T.A.”; dr Damian Kasprzyk – adiunkt w Pracowni Antropologii Praktycznej Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego i prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Łodzi; dr Jan Łuczkowki – etnomuzykolog oraz Andrzej Białkowski z Łódzkiego Domu Kultury.

17:00 – dr Jan Łuczkowski, Muzykanci opoczyńskiego i ich instrumenty

17:20 – Maciej Szajkowski, Współczesne inspiracje folklorem i muzyką źródeł w kulturze.

17:40 – dr Damian Kasprzyk, Siła ludowej muzyki w nowoczesnym świecie

18:00 – Andrzej Białkowski, Wszyscy jesteśmy tubylcami jakiegoś świata

W trakcie podsumowania odbędzie się również promocja płyty „Zagraj mi muzykancie 3 – Julian Jarząb”. Jest to już trzecia płyta wydana przez Muzeum Regionalne w Opocznie dokumentująca twórczość muzykantów ludowych regionu opoczyńskiego.

Konferencję zakończy występ dzieci z warsztatów etnomuzyki, które odbywały się we wrześniu pod okiem instruktora Marcina Snokowskiego oraz Juliana Jarząba. Na scenie wystąpi również zespół „Opocznianka”.

Partnerzy: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie, Gmina Opoczno. Partnerzy medialni: TOP Tygodnik Opoczyński, Radio Plus Radom, Tygodnik Gość Niedzielny, Dziennik Łódzki Polska The Times, Telewizja Lokalna Opoczno.

Projekt „Zagraj mi muzykancie – opoczyńskie granie” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020.