Zapraszamy na konferencję „Zagraj mi muzykancie – opoczyńskie granie”

Muzeum Regionalne w Opocznie, Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Opocznie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie zapraszają na podsumowanie projektu i konferencję „Zagraj mi muzykancie – opoczyńskie granie”. Wydarzenie odbędzie się 5 października 2020 r. o godz. 17:00 w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Opocznie.

W programie prelekcje znanych specjalistów z dziedziny etnografii, etnomuzyki i folkloru muzycznego. Gościem będzie Maciej Szajkowski – dziennikarz radiowy, propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej, współzałożyciel i członek zespołów polskiej sceny folk „Kapela ze Wsi Warszawa”, „R.U.T.A.”; dr Damian Kasprzyk – adiunkt w Pracowni Antropologii Praktycznej Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego i prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Łodzi; dr Jan Łuczkowki – etnomuzykolog oraz Andrzej Białkowski z Łódzkiego Domu Kultury.

17:00 – dr Jan Łuczkowski, Muzykanci opoczyńskiego i ich instrumenty

17:20 – Maciej Szajkowski, Współczesne inspiracje folklorem i muzyką źródeł w kulturze.

17:40 – dr Damian Kasprzyk, Siła ludowej muzyki w nowoczesnym świecie

18:00 – Andrzej Białkowski, Wszyscy jesteśmy tubylcami jakiegoś świata

W trakcie podsumowania odbędzie się również promocja płyty „Zagraj mi muzykancie 3 – Julian Jarząb”. Jest to już trzecia płyta wydana przez Muzeum Regionalne w Opocznie dokumentująca twórczość muzykantów ludowych regionu opoczyńskiego.

Konferencję zakończy występ dzieci z warsztatów etnomuzyki, które odbywały się we wrześniu pod okiem instruktora Marcina Snokowskiego oraz Juliana Jarząba. Na scenie wystąpi również zespół „Opocznianka”.

Partnerzy: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie, Gmina Opoczno. Partnerzy medialni: TOP Tygodnik Opoczyński, Radio Plus Radom, Tygodnik Gość Niedzielny, Dziennik Łódzki Polska The Times, Telewizja Lokalna Opoczno.

Projekt „Zagraj mi muzykancie – opoczyńskie granie” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?