Zapraszamy na 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą”

Wspólnie uczcijmy przypadającą na ten rok 100. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej oraz bitwy warszawskiej 1920 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie oraz Muzeum Regionalne w Opocznie zapraszają z tej okazji na uroczystość nadania imienia Stefana Janasa opoczyńskiej książnicy oraz wystawę okolicznościową „„Ojczyzna w potrzebie”. Opocznianie na frontach wojny polsko-bolszewickiej”. Wszystko w ramach gminnych obchodów 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

W sobotę 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego) zapraszamy na godzinę 13:00 na Plac Zamkowy w Opocznie. Przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożymy kwiaty i zapalimy znicze, by upamiętnić wszystkich poległych w tych walkach mieszkańców ziemi opoczyńskiej.

Zaraz po tym odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej przed Muzeum Regionalnym w Opocznie. Wystawa zatytułowana „„Ojczyzna w potrzebie”. Opocznianie na frontach wojny polsko-bolszewickiej” nawiązywać będzie do wątków opoczyńskich i udziału mieszkańców Opoczna i regionu w tych przełomowych wydarzeniach. Będzie można na niej zapoznać się z sylwetkami mieszkańców naszego regionu zaangażowanych w walkę z najazdem bolszewickim. Nie zabraknie także ogólnego rysu historycznego wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

O godzinie 13:30 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbędzie się uroczystość oficjalnego nadania bibliotece imienia wybitnego opocznianina i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej – Stefana Janasa. Odsłonięta zostanie także ceramiczna mozaika poświęcona patronowi. O 14:00 rozpoczniemy zaś „Spacer śladami wojny polsko-bolszewickiej w Opocznie”. Trasa spaceru będzie przebiegała głównie ul. Stefana Janasa, gościć będziemy również na opoczyńskim Starym Cmentarzu, gdzie odwiedzimy groby weteranów wojny 1920 r. Podczas spaceru przedstawimy i opowiemy także o innych historycznych miejscach naszego miasta.

Zapraszamy do udziału!

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?