Zapraszamy na 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą”

Wspólnie uczcijmy przypadającą na ten rok 100. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej oraz bitwy warszawskiej 1920 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie oraz Muzeum Regionalne w Opocznie zapraszają z tej okazji na uroczystość nadania imienia Stefana Janasa opoczyńskiej książnicy oraz wystawę okolicznościową „„Ojczyzna w potrzebie”. Opocznianie na frontach wojny polsko-bolszewickiej”. Wszystko w ramach gminnych obchodów 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

W sobotę 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego) zapraszamy na godzinę 13:00 na Plac Zamkowy w Opocznie. Przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożymy kwiaty i zapalimy znicze, by upamiętnić wszystkich poległych w tych walkach mieszkańców ziemi opoczyńskiej.

Zaraz po tym odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej przed Muzeum Regionalnym w Opocznie. Wystawa zatytułowana „„Ojczyzna w potrzebie”. Opocznianie na frontach wojny polsko-bolszewickiej” nawiązywać będzie do wątków opoczyńskich i udziału mieszkańców Opoczna i regionu w tych przełomowych wydarzeniach. Będzie można na niej zapoznać się z sylwetkami mieszkańców naszego regionu zaangażowanych w walkę z najazdem bolszewickim. Nie zabraknie także ogólnego rysu historycznego wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

O godzinie 13:30 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbędzie się uroczystość oficjalnego nadania bibliotece imienia wybitnego opocznianina i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej – Stefana Janasa. Odsłonięta zostanie także ceramiczna mozaika poświęcona patronowi. O 14:00 rozpoczniemy zaś „Spacer śladami wojny polsko-bolszewickiej w Opocznie”. Trasa spaceru będzie przebiegała głównie ul. Stefana Janasa, gościć będziemy również na opoczyńskim Starym Cmentarzu, gdzie odwiedzimy groby weteranów wojny 1920 r. Podczas spaceru przedstawimy i opowiemy także o innych historycznych miejscach naszego miasta.

Zapraszamy do udziału!