Zakończyły się warsztaty w Muzeum

Wczorajszymi wieczornymi warsztatami z rzeźby ludowej Muzeum Regionalne w Opocznie zakończyło trzyletni cykl warsztatów rękodzielniczych oraz muzycznych realizowanych w ramach projektu „Opoczno 2.0 – nowe otwarcie: Opoczno – bezpieczny ekologicznie regionalny ośrodek przedsiębiorczości o rozpoznawalnej marce i silnym poczuciu tożsamości lokalnej mieszkańców” finansowanego w ramach Programu „Rozwój Lokalny” ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Zajęcia realizowane były w pięciu dziedzinach twórczości ludowej: haft, wycinanka, pisanka, plastyka zdobniczo-obrzędowa (papierowa) oraz rzeźba ludowa. Mogli w nich uczestniczyć zarówno dorośli jak i dzieci oraz młodzież szkolna. Miło nam poinformować, że w ciągu całego cyklu warsztatów wzięło w nich udział około 1500 osób.

Warsztaty w cyklu dziennym oraz wieczornym poprowadziły znane w regionie twórczynie i twórcy ludowi. Znaleźli się wśród nich: Józefa Marszałek, Bogumiła Pawlik, Zofia Migowska, Halina Benderz, Bożena Rzepka-Dulnikiewicz, Elżbieta Pokora-Domańska, Zofia Pacan, Marek Mokrowiecki oraz Andrzej Oliwa. Zajęcia muzyczne prowadziła zaś Kamilla Biniek-Kaczorowska – członek rodzinnej „Kapeli Bińków”, instruktor w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Od końca lat 90. XX w. związana z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca „Tramblanka” a także z Orkiestrą Miejską w Opocznie.