Z wizytą u Dziewulskich

Muzeum Regionalne w Opocznie kontynuuje zapoczątkowaną w ubiegłym roku współpracę z potomkami rodziny Jana Aleksandra Dziewulskiego – współzałożyciela opoczyńskich zakładów ceramicznych „Dziewulski i bracia Lange”.

Po grudniowej wizycie w Opocznie Pani Joanny Opolskiej (prawnuczki Jana Aleksandra Dziewulskiego) wraz z córką Karoliną, z rewizytą do Warszawy udał się dyrektor Opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski oraz kustosz Wiktor Pietrzyk. 15 stycznia historycy gościli w domu seniorki rodu Dziewulskich – prof. Jadwigi Dziewulskiej-Komender i jej męża prof. Janusza Komendera. Pani Jadwiga jest wnuczką Jana Aleksandra Dziewulskiego, córką Aleksandra Romana Dziewulskiego (1899-1983). W rodzinnym spotkaniu wzięli udział także inni członkowie rodziny Dziewulskich, reprezentanci młodszego pokolenia. Dość wspomnieć dr. Agnieszkę Petrulewicz (prawnuczka Jana Aleksandra Dziewulskiego) wraz z mężem czy znaną już nam Joannę Opolską. Doktor Petrulewicz zaprezentowała odziedziczone po swojej babci Zofii Delfinie Dziewulskiej-Nelken, albumy z rodzinnymi fotografiami. Najstarsze z nich sięgają lat 80. XIX w. Pośród tych zdjęć, udało się odnaleźć prawdziwe perełki, dokumentujące opoczyńską działalność rodziny Dziewulskich w początkach XX w. Już wkrótce będziemy mogli je państwu zaprezentować na wystawie stałej Muzeum Regionalnego w Opocznie, poświęconej historii opoczyńskiego dziedzictwa ceramicznego.

Ostatnim elementem wyjazdu była wizyta na warszawskich Starych Powązkach, gdzie znajdują się groby rodzinne Dziewulskich i Lange. To właśnie tutaj spoczywa między innymi matka Jana Aleksandra Dziewulskiego – Anna z Kęstowiczów Dziewulska a także trzech jego synów – Władysław Józef, Aleksander Roman oraz Jan Albin (wszyscy urodzeni w Opocznie) wraz z żoną Wandą Ludwiką Glass.

Sobotnie spotkanie w Warszawie zaowocowało także kolejnymi pomysłami na dokumentowanie historycznych związków rodziny Dziewulskich z Opocznem. Całej rodzinie Państwa Dziewulskich składamy podziękowania za tak otwarte i serdeczne przyjęcie.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?