“Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie”

Muzeum Regionalne w Opocznie 31 maja 2019 r. uczestniczyło w otwarciu nowej wystawy czasowej Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Wystawa zatytułowana jest “Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie. Tradycja/ Trwanie/ W 100 – lecie województwa łódzkiego.” Warto dodać, że opoczyńskie Muzeum jest współorganizatorem projektu.

Wystawa “Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie”, to podsumowanie i ostatnia część wieloetapowego projektu (okres 4 lat) Nie tylko petanka… W kręgu haftów regionalnych, realizowanego we współpracy z Łódzkim Domem Kultury, których edycje dofinansowywane były przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedstawia regiony: opoczyński, łowicki, sieradzki. Celem bezpośrednim wystawy jest ukazanie szerokiego zróżnicowania haftów, zmian jakie się dokonywały przez ostatnie 100 lat, w zdobnictwie stroju ludowego, w obrębie wybranych regionów, znajdujących się na terenie województwa łódzkiego. Obrazuje znaczenie i wkład regionu w budowaniu historii województwa łódzkiego.

Więcej na temat wystawy na stronie Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi