Wystawa wycinanki ludowej

W Muzeum Regionalnym w Opocznie można od dziś (8 czerwca) zwiedzać pokonkursową wystawę czasową I Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego. Do konkursu zorganizowanego przez Muzeum w Łowiczu zgłosiło się 43 uczestników z czego niemal połowa z naszego regionu. Poziom ich prac bardzo wysoko ocenili jurorzy, którzy podkreślili wysokie walory artystyczne i merytoryczne zgłoszonych wycinanek.

Warto podkreślić duże sukcesy mieszkańców regionu opoczyńskiego. W kategorii „Wycinanka tradycyjna” I miejsce zajęła Bogumiła Pawlik z Kraśnicy, II miejsce – Anna Krzysztofik z Opoczna a III miejsce Helena Bednarczyk i Elżbieta Pokora-Domańska z Opoczna oraz Teresa Wróbel z Woli Załężnej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Małgorzata Gąsiorek z Bielowic, Ewa Kata z Libiszowa-Kolonii, Martyna Pietras z Bielowic, Andrzej Pokora z Opoczna, Kinga Wiktorowicz z Libiszowa-Kolonii, Marianna Wojciechowska z Libiszowa-Kolonii oraz Beata Wolowska z Woli Załężnej. Natomiast w kategorii „Wycinanka inspirowana” wyróżnienie otrzymała Grażyna Zawadzka z Gawron.

Na ekspozycji oprócz wycinanek opoczyńskich można oczywiście podziwiać prace także z innych regionów etnograficznych województwa. Na szczególną uwagę zasługują przepiękne i misternie wykonane wycinanki łowickie.

Partnerami konkursu byli: Muzeum Regionalne w Opocznie, Łódzki Dom Kultury, Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło oraz muzea: Muzeum Regionalne w Brzezinach, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku, Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej, Muzeum Okręgowe w Sieradzu, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Triennale otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

Wystawę w opoczyńskim Muzeum można oglądać do końca wakacji. Zapraszamy.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?