Wystawa o generale Józefie Hallerze

W Muzeum Regionalnym w Opocznie została otwarta nowa wystawa czasowa ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie – „Generał Józef Haller i jego żołnierze”. Otwarcia dokonał dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski wraz z kierownikiem Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Janem Engelgardem, który przedstawił bardzo ciekawą prelekcję poświęconą sylwetce „błękitnego” generała. Obecny był również dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzy Misiurski.

Wystawa pozwala poznać materiały, nierzadko unikatowe, ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zdjęcia powstałe w okresie pierwszej wojny światowej, lecz także ukazujące generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji. Fotografie, na których uwiecznieni zostali żołnierze i oficerowie II Brygady Legionów Polskich, m.in. płk Marian Januszajtis i ksiądz Józef Panaś, Błękitnej Armii, Armii Ochotniczej z 1920 roku.