Wystawa o generale Józefie Hallerze

W Muzeum Regionalnym w Opocznie została otwarta nowa wystawa czasowa ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie – „Generał Józef Haller i jego żołnierze”. Otwarcia dokonał dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski wraz z kierownikiem Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Janem Engelgardem, który przedstawił bardzo ciekawą prelekcję poświęconą sylwetce „błękitnego” generała. Obecny był również dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzy Misiurski.

Wystawa pozwala poznać materiały, nierzadko unikatowe, ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zdjęcia powstałe w okresie pierwszej wojny światowej, lecz także ukazujące generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji. Fotografie, na których uwiecznieni zostali żołnierze i oficerowie II Brygady Legionów Polskich, m.in. płk Marian Januszajtis i ksiądz Józef Panaś, Błękitnej Armii, Armii Ochotniczej z 1920 roku.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?