Wyjątkowe obchody rocznicy Powstania Styczniowego

Obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego miały w tym roku na terenie gminy Sławno wyjątkową oprawę. Wszystko za sprawą uroczystości odsłonięcia i poświęcenia odnowionej tablicy na leśnej mogile powstańców styczniowych w Prymusowej Woli. 22 stycznia uroczystości zgromadziły przedstawicieli parlamentu, władz samorządowych województwa łódzkiego, powiatu opoczyńskiego oraz gminy Sławno, wojska, kombatantów, szkół, strażaków, harcerzy, strzelców i instytucji kultury.

Obecny był poseł na Sejm RP Grzegorz Wojciechowski, starosta opoczyński Marcin Baranowski, przewodniczący Rady Powiatu Józef Róg, radni Sejmiku Województwa Łódzkiego – Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski, wójt gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Opocznie mjr Jerzy Duda, dowódca 25. batalionu dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego ppłk. Adam Semeniuk, nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno Dawid Kosylak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zdzisław Miękus. Należy podkreślić także obecność członków stowarzyszenia „Wizna 1939” na czele w prezesem Dariuszem Szymanowskim, które od kilku lat z powodzeniem prowadzi prace poszukiwawcze na terenie gminy Sławno.

Organizatorami uroczystości był Urząd Gminy w Sławnie, Starostwo Powiatowe w Opocznie, Muzeum Regionalne w Opocznie, Parafia Wniebowzięcia NMP w Sławnie oraz Nadleśnictwo Opoczno, dzięki któremu najbliższa okolica mogiły zyskała nową aranżację i wzbogaciła się m.in. o dwie okazałe tablice informacyjne.

Obchody rozpoczęły się hymnem państwowym, po którym krótki rys historyczny Powstania Styczniowego w regionie opoczyńskim przedstawił dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski. Po tym ks. Grzegorz Tęcza dokonał poświęcenia nowej tablicy a poszczególne delegacje złożyły na mogile kwiaty i zapaliły znicze.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że leśna mogiła w Prymusowej Woli kryje prochy około czterdziestu uczestników Powstania Styczniowego, którzy stracili życie w trakcie jednej z wielu potyczek z Moskalami, do których w latach 1863-1864 doszło na ziemi opoczyńskiej. Trzy lata temu, dzięki stowarzyszeniu „Wizna 1939” udało się potwierdzić istnienie mogiły i precyzyjnie dokonać jej lokalizacji. Natomiast badania historyków z Muzeum Regionalnego w Opocznie pomogły w rozwikłaniu pojawiających się dotychczas znaków zapytania, dotyczących bitwy, w której zginęli pochowani w tym miejscu powstańcy.

Na zakończenie gospodarz uroczystości wójt Tadeusz Wojciechowski podziękował wszystkim zaangażowanym w odnowienie tego miejsca i wszystkim gościom za tak liczne przybycie. Pojawił się również pomysł, aby powstańcza mogiła w Prymusowej Woli stała się miejscem obchodów powiatowych kolejnych rocznic wybuchu Powstania Styczniowego.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?