Wyjątkowe obchody rocznicy Powstania Styczniowego

Obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego miały w tym roku na terenie gminy Sławno wyjątkową oprawę. Wszystko za sprawą uroczystości odsłonięcia i poświęcenia odnowionej tablicy na leśnej mogile powstańców styczniowych w Prymusowej Woli. 22 stycznia uroczystości zgromadziły przedstawicieli parlamentu, władz samorządowych województwa łódzkiego, powiatu opoczyńskiego oraz gminy Sławno, wojska, kombatantów, szkół, strażaków, harcerzy, strzelców i instytucji kultury.

Obecny był poseł na Sejm RP Grzegorz Wojciechowski, starosta opoczyński Marcin Baranowski, przewodniczący Rady Powiatu Józef Róg, radni Sejmiku Województwa Łódzkiego – Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski, wójt gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Opocznie mjr Jerzy Duda, dowódca 25. batalionu dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego ppłk. Adam Semeniuk, nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno Dawid Kosylak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zdzisław Miękus. Należy podkreślić także obecność członków stowarzyszenia „Wizna 1939” na czele w prezesem Dariuszem Szymanowskim, które od kilku lat z powodzeniem prowadzi prace poszukiwawcze na terenie gminy Sławno.

Organizatorami uroczystości był Urząd Gminy w Sławnie, Starostwo Powiatowe w Opocznie, Muzeum Regionalne w Opocznie, Parafia Wniebowzięcia NMP w Sławnie oraz Nadleśnictwo Opoczno, dzięki któremu najbliższa okolica mogiły zyskała nową aranżację i wzbogaciła się m.in. o dwie okazałe tablice informacyjne.

Obchody rozpoczęły się hymnem państwowym, po którym krótki rys historyczny Powstania Styczniowego w regionie opoczyńskim przedstawił dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski. Po tym ks. Grzegorz Tęcza dokonał poświęcenia nowej tablicy a poszczególne delegacje złożyły na mogile kwiaty i zapaliły znicze.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że leśna mogiła w Prymusowej Woli kryje prochy około czterdziestu uczestników Powstania Styczniowego, którzy stracili życie w trakcie jednej z wielu potyczek z Moskalami, do których w latach 1863-1864 doszło na ziemi opoczyńskiej. Trzy lata temu, dzięki stowarzyszeniu „Wizna 1939” udało się potwierdzić istnienie mogiły i precyzyjnie dokonać jej lokalizacji. Natomiast badania historyków z Muzeum Regionalnego w Opocznie pomogły w rozwikłaniu pojawiających się dotychczas znaków zapytania, dotyczących bitwy, w której zginęli pochowani w tym miejscu powstańcy.

Na zakończenie gospodarz uroczystości wójt Tadeusz Wojciechowski podziękował wszystkim zaangażowanym w odnowienie tego miejsca i wszystkim gościom za tak liczne przybycie. Pojawił się również pomysł, aby powstańcza mogiła w Prymusowej Woli stała się miejscem obchodów powiatowych kolejnych rocznic wybuchu Powstania Styczniowego.