Wyjątkowa wystawa i oryginalny harap majora „Hubala” w opoczyńskim muzeum!

W Muzeum Regionalnym w Opocznie została dziś otwarta wystawa czasowa zatytułowana „Hubalowymi śladami po Ziemi Opoczyńskiej w malarstwie i słowie Elżbiety Dudy i Jacka Lombarskiego”.

W uroczystości wziął udział między innymi Tomasz Łuczkowski – zastępca burmistrza Opoczna, Michał Franas – wójt gminy Poświętne, Władysław Czarnecki – wójt gminy Gielniów, Piotr Kacprzak – Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Anna Kwiatkowska – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „HUBALA” w Radomiu, Jerzy Misiurski – dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie, Anna Zakrzewska – wydział promocji Starostwa Powiatowego w Opocznie a także członkowie stowarzyszenia „Śladami Hubalczyków” z Cisownika, stowarzyszenia „Hubalczycy 1939-1940” z Poświętnego oraz opoczyńskiego Klubu Seniora i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Licznie dopisała także młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie i Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opocznie.

Otwarcia dokonał dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski wraz z Elżbietą Dudą i Jackiem Lombarskim. Elżbieta Duda, autorka prezentowanych prac, wspominała jak rozpoczęła się jej przygoda z upamiętnianiem Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Jacek Lombarski zaś oprowadził gości po ekspozycji opowiadając historię poszczególnych miejsc związanych z „Hubalem”, które zostały uwiecznione na akwarelach. Jacek Lombarski podkreślił przy tym, że wystawę traktuje jako swoisty hołd i wyraz ogromnej wdzięczności dla zmarłego w ubiegłym roku płk. Mariana Zacha. To właśnie dzięki jego pasji udało się pozyskać tak wiele bezcennych informacji dotyczących działalności oddziału mjr. „Hubala” w regionie opoczyńskim.

Głos zabrał także Piotr Kacprzak, który przypomniał historię leśnych miejsc pamięci związanych z „Hubalem” znajdujących się między innymi na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Wyjątkowym i niespodziewanym momentem było przekazanie oryginalnego harapu należącego do mjr. „Hubala”. Do zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie ofiarował go Pan Marcin Madej – kuzyn ś.p. płk. Mariana Zacha z Poświętnego. To właśnie w jego kolekcji ten unikatowy przedmiot znajdował się przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Wraz z hubalowym harapem Marcin Madej przekazał także akwarelę namalowaną przez pułkownika w 1979 r. Warto podkreślić, że harap jest jedną z niewielu oryginalnych pamiątek po Henryku Dobrzańskim, które przetrwały do naszych czasów. Już niebawem znajdzie godne miejsce na ekspozycji stałej Muzeum w Opocznie.

„Hubalowymi śladami…” to bardzo nietypowa wystawa. Przyzwyczajeni jesteśmy do ekspozycji ukazujących majora „Hubala” i jego żołnierzy na tle dziejów. Tym razem jest inaczej. Motywem przewodnim jest wystawa obrazów koneckiej artystki Elżbiety Dudy, ukazujących miejsca związane z pobytem hubalczyków. Przeważnie ich zakwaterowania, ale nie tylko. Obrazy pokazują również miejsca związane z wydarzeniami. Jest Bazylika w Poświętnem i kapliczka przy gospodarstwie Laskowskich. Jest dwór w Kraśnicy i dwór w Zameczku Opoczyńskim. Major Hubal nie zawitał do nich w czasie pobytu na ziemi opoczyńskiej, ale Zameczek to miejsce związane z jego babką, Ewą Feliksą Drużbacką, a właścicielka dworu w Kraśnicy, Anna Bąkowska ofiarowała majorowi Hubalowi słynnego „Demona”. Niestety, bardzo wiele ukazanych na obrazach obiektów już nie istnieje. Odtworzone zostały jednak dzięki mozolnej pracy badawczej współautorów wystawy. Rozmów z osobami pamiętającymi te miejsca, sporządzonymi przez nie szkicami i poszukiwaniami w archiwach.

Udostępnij

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?