Wyjątkowa skrzynia trafiła do Muzeum

Do Muzeum Regionalnego w Opocznie trafił kolejny, wyjątkowy eksponat. Jest nim niemiecka skrzynia na wyposażenie specjalistyczne z okresu II wojny światowej. Skrzynia, pomimo drewnianej konstrukcji i swoich około osiemdziesięciu lat, jest w świetnym stanie zachowania. Nadal posiada oryginalne malowanie. Co najważniejsze na skrzyni zachowały się liczne oznaczenia, w tym najważniejsze dla nas oznaczenia przynależności pułkowej oraz numer poczty polowej. Na ich podstawie udało się ustalić, że przedmiot należał do 6. Baterii w II. Dywizjonie, 36. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej niemieckiej Luftwaffe (6. Batterie Flak-Regiment 36).

Nowy nabytek Muzeum ma szczególną wartość historyczną nie tylko ze względu na wyśmienity stan zachowania, ale przede wszystkim na wspomnianą przynależność do 36. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej. Szlak bojowy tej jednostki w styczniu 1945 r. przebiegał bowiem przez region opoczyński. Pułk wycofując się w nieładzie z rejonu na północ od Radomia, poniósł duże straty właśnie w Opocznie. Kolejne dotkliwe straty pułk ponosił również w wielu miejscowościach na zachód od Opoczna ewakuując się w dużym uproszczeniu wzdłuż drogi Opoczno – Sulejów.

Skrzynię można już oglądać na stałej ekspozycji historycznej Muzeum Regionalnego w Opocznie. Zapraszamy!