“Wrześniowym cieniom…” otwarcie wystawy

W niedzielę 1 września w Muzeum Regionalnym w Opocznie otwarta została nowa wystawa czasowa zatytułowana „Wrześniowym cieniom… W 80. rocznicę Kampanii Polskiej 1939 roku na Ziemi Opoczyńskiej”. Otwarcie wystawy było częścią oficjalnych opoczyńskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz napaści sowieckiej na Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe Mszą Świętą w kolegiacie św. Bartłomieja odprawioną w intencji żołnierzy Września. Kolejnym elementem był przemarsz w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego pod Pomnik Nieznanego Żołnierza na Plac Zamkowy. Tutaj miała miejsce salwa honorowa a delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki i zapaliły znicze. Głos zabrał Tomasz Łuczkowski zastępca burmistrza Opoczna, który przywitał uczestników uroczystości i przypomniał najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w Opocznie. W uroczystościach udział wzięli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy Opoczno, służb mundurowych, opoczyńskich instytucji kulturalnych i oświatowych a także mieszkańcy Opoczna.

Ostatnim punktem obchodów 1 września była projekcja filmu „Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby, która miała miejsce w kinie Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Gościem honorowym był odtwórca głównej roli mjr. Henryka Dobrzańskiego Ryszard Filipski.

Na zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Opocznie wystawie „Wrześniowym cieniom… W 80. rocznicę Kampanii Polskiej 1939 roku na Ziemi Opoczyńskiej” przedstawione zostały przede wszystkim mało znane wydarzenia z historii lokalnej Września 1939, które dla wielu zwiedzających z pewnością będą sporym zaskoczeniem. Z wystawy można dowiedzieć się między innymi o tym, że w pierwszych dniach września 1939 r. w Opocznie i najbliższych okolicach działał 1 Batalion Czołgów Lekkich – najlepszy oddział pancerny Wojska Polskiego II RP oraz, że pierwszy niemiecki generał zginął podczas II wojny światowej właśnie pod Opocznem. Niezwykle ciekawa jest również historia ukrycia i przechowywania w jednej z podopoczyńskich miejscowości sztandaru 43 Pułku Strzelców Legionu Bajończyków, czy zestrzelenia niemieckiego samolotu szturmowego na terenie Sławna przez żołnierzy 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich Wileńskiej Brygady Kawalerii Armii Prusy. To tylko niektóre z prezentowanych na wystawie historii.

Dzięki uprzejmości Muzeum Techniki Wojskowej i Historii Regionalnej w Podlesiu Dużym, Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, na opoczyńskiej ekspozycji zobaczyć można wiele ciekawych i nierzadko unikatowych eksponatów związanych z wyposażeniem i uzbrojeniem Wojska Polskiego w 1939 roku. Na miłośników historii wojskowości i uzbrojenia czeka chociażby polska armata przeciwpancerna wz. 36 „Bofors”, legendarny karabin przeciwpancerny wz. 35 „Ur”, doskonały pistolet wz. 35 „VIS” czy ostatnia polska szabla bojowa wz. 34, popularna „Ludwikówka”. Swoistą ciekawostką są również prezentowane drobne elementy polskich pojazdów pancernych – czołgu 7TP, tankietek TK3 i TKS, Renault FT17. Prezentowane są również przykłady uzbrojenia i wyposażenia niemieckiego Wehrmachtu z 1939 roku. Na zwiedzających czeka również część archiwalna, na której prezentowane są sylwetki opocznian, uczestników Kampanii Wrześniowej, liczne nie publikowane wcześniej fotografie i dokumenty. Wystawa zorganizowana została w postaci atrakcyjnej dla zwiedzających dioramy wrześniowego pola bitwy, która w specyficzny sposób podkreśla tragizm tamtych wydarzeń. Wystawę w opoczyńskim Muzeum można zwiedzać do końca roku.

Udostępnij

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?