Wrzesień 1939 – Opoczno w obiektywie żołnierzy Wehrmachtu

Przy okazji przypadającej na dziś 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezentujemy Państwu unikatową serię fotografii ukazujących Drzewicę, Opoczno  oraz niektóre okoliczne miejscowości w pierwszych tygodniach wojny.

Autorem zdjęć był niemiecki oficer Kurt Seeliger, żołnierz 13. Zmotoryzowanego Batalionu Obserwacyjnego, 13. Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej oraz nieznany z imienia i nazwiska niemiecki żołnierz 7. Batalionu Rozpoznawczego, 4. Dywizji Pancernej Wehrmachtu, których szlak bojowy w 1939 r. przebiegał między innymi właśnie przez region opoczyński.

Fotografie ukazują przede wszystkich niemieckich żołnierzy podczas ich służby frontowej. Widoczne są ślady toczonych walk, pojmani polscy jeńcy; są też drastyczne ujęcia zabitych żołnierzy Wojska Polskiego i płonących miejscowości. Z historycznego i poznawczego punktu widzenia uwagę zwraca uwieczniona na zdjęciach okoliczna ludność w strojach regionalnych. Niemcy chętnie fotografowali także miejscowych Żydów i ich domostwa. Niebywałą gratką dla badaczy i miłośników opoczyńskiego dziedzictwa ceramicznego są z kolei zdjęcia przedstawiające budynki, wnętrza i częściowo wyposażenie opoczyńskich zakładów „Dziewulski i Lange”. Każda z fotografii opatrzona jest odpowiednim opisem wraz z podaniem źródła.

Prezentowane fotografie stanowią część internetowej wystawy fotografii o niemieckiej napaści na Polskę w 1939 r., przygotowanej przez niemieckie Miejsce Pamięci i Centrum Edukacji Historycznej Dom Konferencji w Wannsee. Całość projektu można oglądać pod adresem: https://onlinesammlungen.ghwk.de oraz https://onlinesammlungen.ghwk.de/stummezeugnisse.

Wiktor Pietrzyk – Muzeum Regionalne w Opocznie