Weteran wojny polsko-bolszewickiej upamiętniony

🇵🇱🇵🇱 W ramach 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz dla podkreślenia wkładu mieszkańców regionu opoczyńskiego w zwycięstwo nad bolszewikami w wojnie 1919-1921 roku, pracownicy Muzeum Regionalnego w Opocznie odwiedzili Cmentarz Bródnowski w Warszawie. Celem wizyty była lokalizacja i upamiętnienie grobu Kazimierza Karbownika – weterana wojny polsko-bolszewickiej z Opoczna. 🇵🇱🇵🇱

Kazimierz Karbownik urodził się w Rozwadach (obecnie gmina Gielniów). W wojnie z bolszewikami brał udział od 1919 r. Walczył m.in. pod Bobrujskiem (obecnie Białoruś). Podczas II wojny światowej pracował przymusowo przy budowie dróg na terenie Opoczna i okolic. W 1941 r. ciężko zachorował na płuca. Przebywał na leczeniu w Warszawie. To właśnie tutaj, z dala od rodzinnego Opoczna, zmarł na początku stycznia 1942 r. Okupacyjne warunki nie pozwoliły na transport zmarłego w rodzinne strony. Z tego powodu Kazimierz Karbownik został pochowany w stolicy.

Cześć Jego Pamięci!