Zwyczaje, obrzędy, wierzenia weselne w Opoczyńskiem. Tradycja a współczesność

Muzeum Regionalne w Opocznie otrzymało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Dziedzictwo Kulturowe na publikację “Zwyczaje, obrzędy, wierzenia weselne w Opoczyńskiem. Tradycja a współczesność”. Projekt został bardzo wysoko sklasyfikowany, gdyż na blisko 600 projektów zajął 16 miejsce!

Publikacja zawiera wyniki badań przeprowadzonych przez osoby odpowiedzialne za realizacje zadania, przeprowadzone w latach 1983­-86 i w latach 90. XX w 33 wsiach, należących do Powiatu Opoczyńskiego.

W publikacji można znaleźć opis tradycyjnych części wesela, jak: zaloty, zwiady, swaty, zaręczyny, przyjazd pana młodego, błogosławieństwo, obnoszenie i kupno wianka panieńskiego, rozpleciny, oczepiny, przenosiny i osiedliny oraz zwyczaje towarzyskie. Ponadto zaprezentowani zostali uczestnicy dawnego wesela oraz opisano strój weselny państwa młodych i weselników, a także tańce weselne i zabawowe. Na zakończenie autorzy ukazali wierzenia i zabiegi magiczne związane z nowożeńcami. Do wszystkich tradycyjnych części wesela z początku XX w. zostało dołączone około 700 przyśpiewek, pieśni miłosnych i zalotnych w zapisie nutowym. Książka zawiera także fotografie archiwalne.

Autorami publikacji są ks. dr hab. Zdzisław Kupisiński oraz dr Jan Łuczkowski.

Wydawnictwu towarzyszyła wystawa czasowa pt. „Wesele opoczyńskie”

Udostępnij

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?