Wernisaż Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego

W sobotę 30 listopada 2019 r. w Muzeum w Łowiczu odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej i podsumowanie projektu Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego. Muzeum Regionalne w Opocznie było partnerem tego wydarzenia. Projekt organizowany przez Muzeum w Łowiczu miał za zadanie integrować i aktywizować profesjonalistów – twórców, artystów, muzealników i odbiorców sztuki ludowej.

Do konkursu zgłosiło się 43 uczestników z czego niemal połowa z naszego regionu. Poziom ich prac bardzo wysoko ocenili jurorzy, którzy podkreślili wysokie walory artystyczne i merytoryczne zgłoszonych wycinanek. W ramach projektu zorganizowano również sesję międzymuzealną. Zwieńczeniem projektu jest natomiast wystawa, na której zaprezentowano wybrane prace wszystkich twórców biorących udział w konkursie. Ekspozycję w Muzeum Regionalnym w Opocznie będzie można oglądać wiosną przyszłego roku.

Warto podkreślić duże sukcesy mieszkańców regionu opoczyńskiego. W kategorii „Wycinanka tradycyjna” I miejsce zajęła Bogumiła Pawlik z Kraśnicy, II miejsce – Anna Krzysztofik z Opoczna a III miejsce Helena Bednarczyk i Elżbieta Pokora-Domańska z Opoczna oraz Teresa Wróbel z Woli Załężnej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Małgorzata Gąsiorek z Bielowic, Ewa Kata z Libiszowa-Kolonii, Martyna Pietras z Bielowic, Andrzej Pokora z Opoczna, Kinga Wiktorowicz z Libiszowa-Kolonii, Marianna Wojciechowska z Libiszowa-Kolonii oraz Beata Wolowska z Woli Załężnej. Natomiast w kategorii „Wycinanka inspirowana” wyróżnienie otrzymała Grażyna Zawadzka z Gawron.

Partnerami projektu był również Łódzki Dom Kultury, Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło oraz muzea: Muzeum Regionalne w Brzezinach, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku, Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej, Muzeum Okręgowe w Sieradzu, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Triennale otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?