Wernisaż Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego

W sobotę 30 listopada 2019 r. w Muzeum w Łowiczu odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej i podsumowanie projektu Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego. Muzeum Regionalne w Opocznie było partnerem tego wydarzenia. Projekt organizowany przez Muzeum w Łowiczu miał za zadanie integrować i aktywizować profesjonalistów – twórców, artystów, muzealników i odbiorców sztuki ludowej.

Do konkursu zgłosiło się 43 uczestników z czego niemal połowa z naszego regionu. Poziom ich prac bardzo wysoko ocenili jurorzy, którzy podkreślili wysokie walory artystyczne i merytoryczne zgłoszonych wycinanek. W ramach projektu zorganizowano również sesję międzymuzealną. Zwieńczeniem projektu jest natomiast wystawa, na której zaprezentowano wybrane prace wszystkich twórców biorących udział w konkursie. Ekspozycję w Muzeum Regionalnym w Opocznie będzie można oglądać wiosną przyszłego roku.

Warto podkreślić duże sukcesy mieszkańców regionu opoczyńskiego. W kategorii „Wycinanka tradycyjna” I miejsce zajęła Bogumiła Pawlik z Kraśnicy, II miejsce – Anna Krzysztofik z Opoczna a III miejsce Helena Bednarczyk i Elżbieta Pokora-Domańska z Opoczna oraz Teresa Wróbel z Woli Załężnej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Małgorzata Gąsiorek z Bielowic, Ewa Kata z Libiszowa-Kolonii, Martyna Pietras z Bielowic, Andrzej Pokora z Opoczna, Kinga Wiktorowicz z Libiszowa-Kolonii, Marianna Wojciechowska z Libiszowa-Kolonii oraz Beata Wolowska z Woli Załężnej. Natomiast w kategorii „Wycinanka inspirowana” wyróżnienie otrzymała Grażyna Zawadzka z Gawron.

Partnerami projektu był również Łódzki Dom Kultury, Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło oraz muzea: Muzeum Regionalne w Brzezinach, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku, Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej, Muzeum Okręgowe w Sieradzu, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Triennale otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.