W Bielowicach odsłonięto tablicę poświęconą plut. Bartłomiejowi Kwapiszowi

16 września w podopoczyńskich Bielowicach odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej plut. Bartłomiejowi Kwapiszowi, żołnierzowi 2. Korpusu Polskiego, uczestnikowi bitwy o Monte Cassino. Tablica ufundowana przez Gminę Opoczno stanęła w sąsiedztwie miejscowej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta celebrowana na dziedzińcu szkolnym przez biskupa Piotra Turzyńskiego. Po nabożeństwie odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciele rodziny Bartłomieja Kwapisza a ksiądz biskup poświęcił obelisk. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski przybliżył zaś sylwetkę plutonowego Kwapisza. Gośćmi uroczystości były także władze samorządowe powiatu i gminy Opoczno na czele z burmistrzem Opoczna Dariuszem Kosno oraz przewodniczącym Rady Powiatu Józefem Rogiem. Obecne było również liczne grono pedagogiczne oraz kombatanci.

Kolejnym punktem była część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież szkolną, nawiązująca do wydarzeń II wojny światowej. Występ wokalny zaprezentowały także panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielowicach. Środowe wydarzenie było zarazem okazją do uczczenia 81. Rocznicy wybuchu II wojny światowej i napaści sowieckiej na Polskę oraz pięknego jubileuszu 60-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Bielowicach. Dla wszystkich obecnych przygotowano atrakcję w postaci wspólnego ogniska wraz z poczęstunkiem.

Bartłomiej Kwapisz urodził się 15 sierpnia 1915 r. w Bielowicach. Brał udział w Kampanii Polskiej 1939 r. Po 17 września został internowany na terytorium ZSRR. Po agresji III Rzeszy na ZSRR w czerwcu 1941 r. Bartłomiej Kwapisz został wcielony do organizowanej na wschodzie armii gen. Władysława Andersa, z którą przeszedł na Bliski Wschód. Był żołnierzem 15. Baonu Strzeleckiego, 5. Kresowej Dywizji Piechoty walczącej w składzie 2. Korpusu Polskiego. Walczył na całym szlaku swojej dywizji. Jako kapral brał udział w walkach o Monte Cassino we Włoszech, podczas których zginął jadąc na rozpoznanie 17 maja 1944 r. Za okazane męstwo i odwagę na polu walki został pośmiertnie awansowany do stopnia plutonowego oraz odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Monte Cassino. Bartłomiej Kwapisz spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?