W Bielowicach odsłonięto tablicę poświęconą plut. Bartłomiejowi Kwapiszowi

16 września w podopoczyńskich Bielowicach odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej plut. Bartłomiejowi Kwapiszowi, żołnierzowi 2. Korpusu Polskiego, uczestnikowi bitwy o Monte Cassino. Tablica ufundowana przez Gminę Opoczno stanęła w sąsiedztwie miejscowej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta celebrowana na dziedzińcu szkolnym przez biskupa Piotra Turzyńskiego. Po nabożeństwie odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciele rodziny Bartłomieja Kwapisza a ksiądz biskup poświęcił obelisk. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski przybliżył zaś sylwetkę plutonowego Kwapisza. Gośćmi uroczystości były także władze samorządowe powiatu i gminy Opoczno na czele z burmistrzem Opoczna Dariuszem Kosno oraz przewodniczącym Rady Powiatu Józefem Rogiem. Obecne było również liczne grono pedagogiczne oraz kombatanci.

Kolejnym punktem była część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież szkolną, nawiązująca do wydarzeń II wojny światowej. Występ wokalny zaprezentowały także panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielowicach. Środowe wydarzenie było zarazem okazją do uczczenia 81. Rocznicy wybuchu II wojny światowej i napaści sowieckiej na Polskę oraz pięknego jubileuszu 60-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Bielowicach. Dla wszystkich obecnych przygotowano atrakcję w postaci wspólnego ogniska wraz z poczęstunkiem.

Bartłomiej Kwapisz urodził się 15 sierpnia 1915 r. w Bielowicach. Brał udział w Kampanii Polskiej 1939 r. Po 17 września został internowany na terytorium ZSRR. Po agresji III Rzeszy na ZSRR w czerwcu 1941 r. Bartłomiej Kwapisz został wcielony do organizowanej na wschodzie armii gen. Władysława Andersa, z którą przeszedł na Bliski Wschód. Był żołnierzem 15. Baonu Strzeleckiego, 5. Kresowej Dywizji Piechoty walczącej w składzie 2. Korpusu Polskiego. Walczył na całym szlaku swojej dywizji. Jako kapral brał udział w walkach o Monte Cassino we Włoszech, podczas których zginął jadąc na rozpoznanie 17 maja 1944 r. Za okazane męstwo i odwagę na polu walki został pośmiertnie awansowany do stopnia plutonowego oraz odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Monte Cassino. Bartłomiej Kwapisz spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?