Święto Niepodległości w Opocznie

Od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicami Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa rozpoczęły się opoczyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Pamięć narodowych bohaterów uczciły delegacje na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Józefem Rogiem, zastępcą burmistrza Opoczna Tomaszem Łuczkowskim oraz przedstawicielami organizacji politycznych i instytucji Gminy Opoczno.

O godzinie 9:00 w kolegiacie św. Bartłomieja odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w asyście Kompanii Honorowej i Sztandaru 25 batalionu dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. W nabożeństwie uczestniczyli również kombatanci, poseł na Sejm RP Robert Telus, władze samorządowe powiatu i Gminy Opoczno, służby mundurowe, harcerze, poczty sztandarowe szkół, instytucji, zakładów pracy i opoczyńskich organizacji społecznych i politycznych a także licznie zebrani mieszkańcy Opoczna.

Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz wszystkich uczestników na plac Zamkowy, pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Tutaj głos zabrał dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, który przedstawił krótki rys historyczny wydarzeń z pamiętnego listopada 1918 r. Głos zabrał także poseł na Sejm RP Robert Telus oraz zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, który w sposób szczególny podziękował opoczyńskim strzelcom z Jednostki Strzeleckiej 1042. Korzystając z okazji wiceburmistrz przekazał strzelcom nowy sprzęt ratowniczy.

Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie sztandaru Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych do zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie. Przekazania dokonał mjr Jerzy Duda. Nieodzownym elementem był także Apel Poległych i salwa honorowa przeprowadzony przez żołnierzy Wojska Polskiego. Ostatnią częścią uroczystości na placu Zamkowym było składanie wieńców i zapalanie zniczy pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Uczestnicy mieli także okazję zwiedzić przygotowaną przez opoczyńskie Muzeum wystawę plenerową „Opoczyńskie drogi do niepodległości”.

Oprawę uroczystości uświetniły wokalnie i muzycznie Orkiestra Miejska pod batutą Bartłomieja Gawrona, chór „Cantabile” oraz Młodzieżowy Chór Jana Pawła II.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?