Święto Niepodległości w Opocznie

Od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicami Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa rozpoczęły się opoczyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Pamięć narodowych bohaterów uczciły delegacje na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Józefem Rogiem, zastępcą burmistrza Opoczna Tomaszem Łuczkowskim oraz przedstawicielami organizacji politycznych i instytucji Gminy Opoczno.

O godzinie 9:00 w kolegiacie św. Bartłomieja odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w asyście Kompanii Honorowej i Sztandaru 25 batalionu dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. W nabożeństwie uczestniczyli również kombatanci, poseł na Sejm RP Robert Telus, władze samorządowe powiatu i Gminy Opoczno, służby mundurowe, harcerze, poczty sztandarowe szkół, instytucji, zakładów pracy i opoczyńskich organizacji społecznych i politycznych a także licznie zebrani mieszkańcy Opoczna.

Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz wszystkich uczestników na plac Zamkowy, pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Tutaj głos zabrał dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, który przedstawił krótki rys historyczny wydarzeń z pamiętnego listopada 1918 r. Głos zabrał także poseł na Sejm RP Robert Telus oraz zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, który w sposób szczególny podziękował opoczyńskim strzelcom z Jednostki Strzeleckiej 1042. Korzystając z okazji wiceburmistrz przekazał strzelcom nowy sprzęt ratowniczy.

Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie sztandaru Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych do zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie. Przekazania dokonał mjr Jerzy Duda. Nieodzownym elementem był także Apel Poległych i salwa honorowa przeprowadzony przez żołnierzy Wojska Polskiego. Ostatnią częścią uroczystości na placu Zamkowym było składanie wieńców i zapalanie zniczy pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Uczestnicy mieli także okazję zwiedzić przygotowaną przez opoczyńskie Muzeum wystawę plenerową „Opoczyńskie drogi do niepodległości”.

Oprawę uroczystości uświetniły wokalnie i muzycznie Orkiestra Miejska pod batutą Bartłomieja Gawrona, chór „Cantabile” oraz Młodzieżowy Chór Jana Pawła II.