Spotkanie z GROM-em i Wizną

Dużym zainteresowaniem cieszyło się sobotnie (26 marca) spotkanie z legendarną Jednostką Wojskową GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszeniem „Wizna 1939”. Do hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Opocznie przybyli przede wszystkim miłośnicy historii, zarówno dawnej jak i współczesnej wojskowości, nie zabrakło także żołnierzy służby czynnej jak i rezerwistów. Warto podkreślić, że dominowała młodzież żywo zainteresowana najnowszą techniką wojskową.

Organizatorami spotkania była Fundacja GROM. Siła i Honor, Związek Polskich Spadochroniarzy, Stowarzyszenie „Wizna 1939” oraz Muzeum Regionalne w Opocznie. Gościem spotkania był m.in. zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski oraz wójt Gminy Paradyż Wojciech Rudalski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie Edyta Skorupska.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się płk. Andrzej Kruczyński „Wodzu” – weteran Jednostki Wojskowej GROM, który dowodził akcją na platformie KAAOT i działaniami w porcie Umm Kasr w Iraku. Pułkownik ciekawie opowiadał na temat swojej służby w elitarnej jednostce GROM, można było także nabyć jego najnowszą książkę „Zielona droga”. Swoje wydawnictwo prezentował także Michał Olton, wieloletni pracownik Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jego książka „Cichociemna Elita” w przystępny sposób przedstawia historię tej wyjątkowej polskiej formacji z okresu II wojny światowej. Trzeba zaznaczyć, że to właśnie Cichociemni stali się patronami i swoistymi mentorami powstałej wiele lat później jednostki GROM.

Swoją działalność i duże osiągnięcia w dziedzinie dokumentowania historii zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Dariusz Szymanowski i Marcin Sochoń – prezes i wiceprezes Stowarzyszenia opowiadali m. in. na temat prac prowadzonych w Jedwabnem, dzięki którym udało się zgromadzić liczne dowody potwierdzające niemiecką zbrodnię na ludności Żydowskiej z lipca 1941 r.

Dosłownie oblegane były stoiska prezentujące umundurowanie i uzbrojenie Jednostki Wojskowej GROM. Swój sprzęt prezentowali również strzelcy z Jednostki Strzeleckiej Opoczno 1042 ZS Strzelec OSW. Na osobnym stanowisku można było zobaczyć zaawansowany sprzęt poszukiwawczy oraz zapoznać się z wydawnictwami Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Swoje prace wystawiał rysownik Piotr Karsznia, członek Stowarzyszenia i zarazem ilustrator programu „Było… nie minęło. Kronika Zwiadowców Historii”.

Dziękujemy za pomoc w organizacji wydarzenia dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie, Jednostce Strzeleckiej Opoczno 1042 ZS Strzelec OSW, Nowak Sound oraz KGW z Woli Załężnej.

Udostępnij

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?