Spotkanie z gośćmi ze Słowiańska

🇵🇱🇺🇦 Gościem Muzeum Regionalnego w Opocznie była dziś wieczorem Yevheniia Kaluhina – dyrektor zaprzyjaźnionego z nami Muzeum w Słowiańsku na Ukrainie. Słowiańsk od 2016 r. jest miastem partnerskim Opoczna a obecnie znajduje się na pierwszej linii frontu wojny z Rosją. 🇵🇱🇺🇦
 
Opoczno ze Słowiańskiem od przeszło wieku łączy wspólne dziedzictwo ceramiczne zapoczątkowane przez Jana Dziewulskiego oraz braci Józefa i Władysława Lange.
 
Gościem spotkania była również Diana Zander, córka Yevhenii, której udało się dotrzeć do Opoczna zupełnie inną drogą. Niestety na skutek wojny na spotkaniu nie mógł być obecny zapowiadany wcześniej dziennikarz i zarazem pracownik Muzeum Dmytro Zhuravlov.
 
Muzealniczka ze Słowiańska podczas kameralnego spotkania za pośrednictwem efektownego filmu wideo przedstawiła swój malowniczy region i jego najciekawsze walory. Opowiedziała o rozwoju przemysłu ceramicznego w tym mieście od początku XX w. i wkładzie przedsiębiorstwa „Dziewulski i Lange” w rozwój miasta. Podkreśliła, że pomimo upadku kombinatu ceramicznego wraz z końcem ZSRR, tożsamość ceramiczna Słowiańska przetrwała i jest podtrzymywana przez szereg indywidualnych warsztatów wytwarzających ceramikę użytkową.
 
Yevheniia Kaluhina wspomniała o wielkim wkładzie Polaków w rozwoju Słowiańska. Wielu z nich spoczęło na tamtejszym cmentarzu, który przez dziesięciolecia był zaniedbany, a teraz staraniem wolontariuszy odzyskuje swój pierwotny wygląd. Niezwykle interesująca była informacja, że udało się ustalić kim był pochowany tam Polak Michał Jocz, którego grób nasza delegacja miała okazję oglądać w 2018 r. Okazało się, że był to leśniczy, do którego obowiązków należało dbanie o dobrostan leśny okolic Słowiańska.
 
Nasz gość mówił także o niezwykle trudnej sytuacji panującej obecnie w tym mieście. Bogate zbiory Muzeum w Słowiańsku musiały zostać ewakuowane i zabezpieczone na skutek zagrażających im działań wojennych. Często nawet z narażeniem zdrowia i życia miejscowych muzealników.
 
Yevheniia Kaluhina będzie także gościem jutrzejszego Festiwalu Płytki Ceramicznej. Na konferencji towarzyszącej opoczyńskiemu świętu ceramiki, będzie jednym z prelegentów.

Udostępnij

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?