Rzeźby Mieczysława Włodarskiego

Dział etnografii Muzeum Regionalnego w Opocznie powiększył właśnie swoje zbiory o kilkanaście rzeźb nieżyjącego już artysty ludowego z Białaczowa – Mieczysława Włodarskiego. Zakupione rzeźby powiększyły posiadany już przez nas pokaźny zbiór prac tego artysty.

Mieczysław Włodarski (1921 – 2009) z zawodu był murarzem. Rzeźbą zajmował się od 1956 r. Głównym narzędziem jego pracy był nóż a tworzywem drewno lipowe i topolowe. Na początku używał wielobarwnej polichromii, później dwubarwnej, by pod koniec życia zrezygnować z niej zupełnie. Rzeźbił głównie ptaki i zwierzęta domowe a od 1970 r. również świątki. Większość jego prac ma tematykę religijną związaną z postacią Chrystusa Frasobliwego lub Chrystusa Umęczonego. Pośród świątków na uwagę zasługują też misterne krucyfiksy wykonane z drewna brzozowego. Mieczysław Włodarski brał udział w konkursach etnograficznych o zasięgu krajowym, wojewódzkim i regionalnym, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się obecnie w zbiorach wielu placówek muzealnych i kolekcji prywatnych.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?