Rodzina Dziewulskich z wizytą w Opocznie

W ubiegłą sobotę 20 sierpnia gościliśmy w Opocznie szeroką reprezentację rodziny Dziewulskich – potomków Jana Aleksandra Dziewulskiego, jednego ze współzałożycieli przedsiębiorstwa „Dziewulski i Lange”. Rodzina Dziewulskich była gościem honorowym trzeciej edycji Festiwalu Płytki Ceramicznej. Swoją obecnością zaszczycili nas: prof. zw. dr hab. n. med. Jadwiga Dziewulska-Komender – seniorka rodu, wnuczka Jana Aleksandra Dziewulskiego, Anna Komender – córka Jadwigi, Jarosław Dziewulski – prawnuk Jana Dziewulskiego, Elżbieta Dziewulska, Zuzanna Dziewulska – praprawnuczka Jana Dziewulskiego, Joanna Opolska – prawnuczka Jana Dziewulskiego, Karolina Opolska – praprawnuczka Jana Dziewulskiego, dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz – prawnuczka Jana Dziewulskiego, płk Andrzej Petrulewicz oraz Anna Hyc – bratowa Jadwigi Komender.

Sobotnia wizyta rozpoczęła się od krótkiego spotkania w Muzeum Regionalnym, po którym wszyscy udali się do Urzędu Miasta mieszczącego się w dawnej siedzibie firmy „Dziewulski i Lange”. Po drodze dyrektor Muzeum Adam Grabowski zapoznawał gości z historią miasta i jego zabytkami. Trzeba bowiem podkreślić, że dla większości Dziewulskich była to pierwsza wizyta w Opocznie. W secesyjnym pałacyku „Dziewulskich i Lange” odżyły emocje i rodzinne wspomnienia. Był to szczególny moment zwłaszcza dla seniorki rodu dziewięćdziesięciojednoletniej prof. Jadwigi Dziewulskiej-Komender, której ojciec Jan Albin Dziewulski urodził się i wychował w Opocznie. Rodzina miała okazję zwiedzić pałacyk i jego pomieszczenia, została również przyjęta przez władze Opoczna na czele z burmistrzem Dariuszem Kosno.

Głównym punktem wizyty był natomiast udział rodziny Dziewulskich w zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Opocznie konferencji towarzyszącej Festiwalowi Płytki Ceramicznej. Jej motywem przewodnim było opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne, przeszłość, teraźniejszość a także spojrzenie w przyszłość. Z pierwszą prelekcją zatytułowaną „W poszukiwaniu ceramicznego dziedzictwa” wystąpili przedstawiciele rodziny Dziewulskich (prof. Jadwiga Dziewulska-Komender, dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz oraz Joanna Opolska) wraz z dyrektorem Adamem Grabowskim. Dziewulscy podkreślali ogromne znaczenie jakie ma dla nich nawiązanie kontaktów z historykami z Opoczna. To swoista podróż sentymentalna do rodzinnych korzeni, która dodatkowo motywuje do dalszych poszukiwań genealogicznych. Adam Grabowski zaprezentował natomiast unikalne zdjęcia Jana Aleksandra Dziewulskiego, braci Lange i ich rodziny, które dzięki uprzejmości rodziny Dziewulskich, wzbogaciły zbiory Muzeum Regionalnego w Opocznie. Opowiedział także w jaki sposób, po niespełna wieku przerwy, doszło do ponownego nawiązania kontaktu z Dziewulskimi.

Po tym na scenie Miejskiego Domu Kultury przywitaliśmy gości ze Słowiańska, miasta partnerskiego Opoczna – Yevheniię Kaluhinę wraz z córką Dianą Zander. Dyrektorka zaprzyjaźnionego Muzeum w Słowiańsku Yevheniia Kaluhina ujęła wszystkich uczestników konferencji niezwykle emocjonującym wystąpieniem. Opowiedziała o wspólnym dziedzictwie historycznym Słowiańska i Opoczna budowanym od przeszło wieku w oparciu o przemysł ceramiczny. W kontekście trwającej wojny z Rosją mówiła o niełatwej roli muzealnika, którego głównym zadaniem jest obecnie ratowanie wielowiekowego dziedzictwa materialnego i kulturowego przed zniszczeniem przez wkraczającego agresora. Celem putinowskiej Rosji na Ukrainie jest całkowite zniszczenie, zatarcie i zanegowanie wszelkich, nawet historycznych, związków Ukrainy z Europą Zachodnią.

Jako ostatnia na sobotniej konferencji wystąpiła prof. dr. hab. inż. Ewa Kuryłowicz – uznany autorytet w dziedzinie architektury z autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates. Prezentacja profesor Kuryłowicz dotyczyła ogromnego potencjału miasta Opoczna, który w oparciu o właściwe wykorzystanie dziedzictwa ceramicznego, daje szansę realizacji w Opocznie wyjątkowego na skalę europejską Muzeum Płytki Ceramicznej.

Nasi goście mieli okazję wziąć udział w pozostałych wydarzeniach towarzyszących Festiwalowi Płytki Ceramicznej oraz zwiedzić Opoczno. Wizyta potomków Jana Aleksandra Dziewulskiego oraz przedstawicieli partnerskiego Muzeum w Słowiańsku, pozwoliła na efektywne kontynuowanie badań nad historią naszego wspólnego dziedzictwa ceramicznego. O rezultatach naszej pracy będziemy oczywiście informować.

Udostępnij

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?