Rocznica śmierci Stanisława Albina Kowalskiego

Dokładnie 63 lata temu zmarł pionier i prekursor szkolnictwa średniego w Opocznie – Stanisław Albin Kowalski (1892-1958). To właśnie dzięki jego staraniom powstała pierwsza w Opocznie szkoła średnia – Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego. Kowalski był także pierwszym dyrektorem szkoły oraz wieloletnim nauczycielem matematyki i fizyki.

Rocznicę śmierci wybitnego pedagoga uczcili przedstawiciele Gminy Opoczno, Muzeum Regionalnego w Opocznie oraz Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie, którego Stanisław Albin Kowalski jest patronem. Delegacja złożona z pocztu sztandarowego ZSP wraz z Dyrekcją (Karolina Kosno-Basińska, Barbara Kosno, Waldemar Ferensztajn), zastępy burmistrza Opoczna Tomasza Łuczkowskiego oraz dyrektora Muzeum Adama Grabowskiego, złożyła wiązanki i zapaliła znicze pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie domu Stanisława Kowalskiego przy Placu Kościuszki 20 oraz na jego grobie na opoczyńskim Starym Cmentarzu.

Przy tej okazji zapraszamy Państwa do obejrzenia dwuodcinkowego filmu przygotowanego przez Muzeum Regionalne w Opocznie, poświęconego historii szkolnictwa w Opocznie.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?