Promocja wspomnień Eugeniusza Wójcika

W piątek 11 października odbyła się w Muzeum Regionalnym w Opocznie promocja wyjątkowego wydawnictwa poświęconego historii regionalnej Opoczna i okolic. Mowa o wspomnieniach przedwojennego mieszkańca Opoczna Eugeniusza Wójcika, zatytułowanych „Wspomnienia opoczyńskie 1925-1945” w opracowaniu dr. Pawła Budzińskiego.

W spotkaniu uczestniczyli licznie mieszkańcy Opoczna, regionaliści, miłośnicy lokalnej historii. Nie zabrakło oczywiście młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie. Władze samorządowe reprezentował starosta opoczyński Marcin Baranowski oraz zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski. Obecny był również bratanek autora wspomnień, pan Jacek Wójcik.

Promocję poprowadził dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski oraz dr Paweł Budziński. Autor opracowania szczegółowo przedstawił wszystkim sylwetkę Eugeniusza Wójcika. Opowiedział także jak wyglądała praca nad przygotowaniem wydawnictwa.

„Wspomnienia opoczyńskie 1925-1945” Eugeniusza Wójcika stanowi nieocenione źródło informacji na temat życia codziennego, stosunków społecznych, sytuacji materialnej Opoczna i jego mieszkańców w okresie przedwojennym oraz podczas wojny i okupacji. Wójcik w niezwykle szczegółowy sposób opisuje m.in. obchody świąt, działalność harcerstwa, śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego czy strajk w fabryce Dziewulskiego i braci Lange. Wszystko to uzupełniają opisy Kampanii Wrześniowej 1939 r., opoczyńskiego getta czy działalności ruchu oporu w czasie okupacji niemieckiej.

„Wspomnienia opoczyńskie 1925-1945” można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie w cenie 25 zł. Książka dostępna jest także w sprzedaży wysyłkowej.

Udostępnij

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?