Promocja tomiku poezji Marianny Ksyty

Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie zapraszają na promocję najnowszego tomiku wierszy Marianny Ksyty zatytułowanego „Na końcu drogi…”. Promocja wydawnictwa odbędzie się już w najbliższą sobotę 23 listopada 2019 r. o godzinie 16:00 w sali wystaw czasowych opoczyńskiego zamku przy Placu Zamkowym 1.

Marianna Ksyta pochodzi z Dzielnej, jest uznaną w środowisku twórczynią ludową i poetką. Jest również członkiem Opoczyńskiego Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”. Sama nauczyła się szyć, haftować, robić na drutach, dziergać na szydełku. Wykonuje pająki, rózgi, koronki. Od lat układała także piosenki i przyśpiewki. Na początku nie zapisywała swoich tekstów. Pierwszy zapisany przez autorkę wiersz powstał jako prezent na Dzień Nauczyciela dla wychowawczyni swojej córki.

Tematyka poezji Marianny Ksyty dotyczy tego co dla autorki bliskie. Jej twórczość jest nie tylko swoistym zapisem życia opoczyńskiej wsi wprowadzającym czytelnika w jej klimat, ale również jest wyrazem miłości do ludzi tam mieszkających i do folkloru opoczyńskiego.

Promowany tomik wierszy „Na końcu drogi…” jest już drugim zbiorem twórczości Marianny Ksyty. W 2008 r. ukazał się wybór wierszy „Kocham Cię ziemio rodzinna”.