Promocja książki “Styczeń 1945. Epizody opoczyńskie”

Można już nabyć najnowsze wydawnictwo Muzeum Regionalnego w Opocznie. Jest nim książka Wiktora Pietrzyka „Styczeń 1945. Epizody opoczyńskie”.

Oficjalna promocja odbyła się w czwartek 20 czerwca w Sali wystaw czasowych opoczyńskiego Muzeum. W wydarzeniu, z zachowaniem koronawirusowych procedur bezpieczeństwa, wzięli udział między innymi: Tomasz Łuczkowski – zastępca burmistrza Opoczna, dr Krzysztof Nawrocki – wójt gminy Żarnów, Wojciech Rudalski – wójt gminy Paradyż, Sławomir Rek – radny Rady Powiatu Opoczyńskiego, Jarosław Kołodziejczyk – szef Kancelarii Starosty Opoczyńskiego oraz dyrektorzy opoczyńskich instytucji kultury: Jerzy Misiurski – Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zdzisław Miękus – Miejski Dom Kultury. Obecny był także płk Marian Zach – Kustosz Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, Stanisław Kaliciński – dyrektor Muzeum Techniki Wojskowej i Historii Regionalnej w Podlesiu Dużym, Zbigniew Cichawa – kierownik Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim oraz dr Jan Łuczkowski. Gościem specjalnym był Aleksander Papko z telewizji Biełsat.

Spotkanie rozpoczął dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski. Następnie Wiktor Pietrzyk opowiedział gościom o swojej książce a przede wszystkim o tym jak wyglądała praca nad jej przygotowaniem. Aleksander Papko, którego przodek zginął w styczniu 1945 r. w Paradyżu, przedstawił z kolei tragiczne, wojenne losy swojej rodziny. Sierżant Nikołaj Gałyna był żołnierzem Armii Czerwonej, walczył w 615. Pułku Artylerii Haubicznej. O miejscu jego śmierci i pochówku rodzina dowiedziała się dopiero po przeszło 70. latach od zakończenia wojny. Gratulując autorowi publikacji głos zabrał także Andrzej Kobalczyk – wieloletni dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy i tropiciel wojennej historii regionu.

Książka „Styczeń 1945. Epizody opoczyńskie” to próba częściowego choćby odtworzenia wydarzeń jakie rozegrały się w regionie opoczyńskim w styczniu 1945 r. w związku z przetaczającym się frontem wielkiej ofensywy styczniowej Armii Czerwonej. Nowatorskie podejście autora do tematu powoduje, że publikacja z pewnością znajdzie swoich odbiorców zarówno wśród profesjonalistów jak i osób mniej historią zainteresowanych. Dla zachęty warto dodać, że publikacja zawiera dużo unikatowych, wcześniej nigdy nie publikowanych materiałów fotograficznych i archiwalnych.

Wiktor Pietrzyk jest historykiem i regionalistą. Specjalizuje się w historii wojskowości II wojny światowej oraz historii regionu opoczyńskiego. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca broni pancernej, technice wojskowej i motoryzacji Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej, niemieckiego Wehrmachtu oraz Armii Czerwonej do 1945 r. Jest autorem opracowania wspomnień Józefa Woźniaka „Wspomnienia z lat młodości i wojny”, współautorem książek „Powiat Opoczyński. Historia i współczesność” oraz „Gmina Sławno wczoraj i dziś”. Jest także autorem licznych artykułów dotyczących przede wszystkim historii regionalnej publikowanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej a także w internecie. Wśród dorosłych i młodzieży popularyzuje wiedzę na temat przebiegu działań wojennych w regionie. Prowadzi także nowatorskie badania dotyczące powojennego wykorzystania na użytek cywilny frontowych pozostałości uzbrojenia i wojskowego ekwipunku oraz tzw. militarnych form sakralnych. Od 2016 roku jest pracownikiem Muzeum Regionalnego w Opocznie.