Promocja książki “Styczeń 1945. Epizody opoczyńskie”

Można już nabyć najnowsze wydawnictwo Muzeum Regionalnego w Opocznie. Jest nim książka Wiktora Pietrzyka „Styczeń 1945. Epizody opoczyńskie”.

Oficjalna promocja odbyła się w czwartek 20 czerwca w Sali wystaw czasowych opoczyńskiego Muzeum. W wydarzeniu, z zachowaniem koronawirusowych procedur bezpieczeństwa, wzięli udział między innymi: Tomasz Łuczkowski – zastępca burmistrza Opoczna, dr Krzysztof Nawrocki – wójt gminy Żarnów, Wojciech Rudalski – wójt gminy Paradyż, Sławomir Rek – radny Rady Powiatu Opoczyńskiego, Jarosław Kołodziejczyk – szef Kancelarii Starosty Opoczyńskiego oraz dyrektorzy opoczyńskich instytucji kultury: Jerzy Misiurski – Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zdzisław Miękus – Miejski Dom Kultury. Obecny był także płk Marian Zach – Kustosz Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, Stanisław Kaliciński – dyrektor Muzeum Techniki Wojskowej i Historii Regionalnej w Podlesiu Dużym, Zbigniew Cichawa – kierownik Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim oraz dr Jan Łuczkowski. Gościem specjalnym był Aleksander Papko z telewizji Biełsat.

Spotkanie rozpoczął dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski. Następnie Wiktor Pietrzyk opowiedział gościom o swojej książce a przede wszystkim o tym jak wyglądała praca nad jej przygotowaniem. Aleksander Papko, którego przodek zginął w styczniu 1945 r. w Paradyżu, przedstawił z kolei tragiczne, wojenne losy swojej rodziny. Sierżant Nikołaj Gałyna był żołnierzem Armii Czerwonej, walczył w 615. Pułku Artylerii Haubicznej. O miejscu jego śmierci i pochówku rodzina dowiedziała się dopiero po przeszło 70. latach od zakończenia wojny. Gratulując autorowi publikacji głos zabrał także Andrzej Kobalczyk – wieloletni dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy i tropiciel wojennej historii regionu.

Książka „Styczeń 1945. Epizody opoczyńskie” to próba częściowego choćby odtworzenia wydarzeń jakie rozegrały się w regionie opoczyńskim w styczniu 1945 r. w związku z przetaczającym się frontem wielkiej ofensywy styczniowej Armii Czerwonej. Nowatorskie podejście autora do tematu powoduje, że publikacja z pewnością znajdzie swoich odbiorców zarówno wśród profesjonalistów jak i osób mniej historią zainteresowanych. Dla zachęty warto dodać, że publikacja zawiera dużo unikatowych, wcześniej nigdy nie publikowanych materiałów fotograficznych i archiwalnych.

Wiktor Pietrzyk jest historykiem i regionalistą. Specjalizuje się w historii wojskowości II wojny światowej oraz historii regionu opoczyńskiego. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca broni pancernej, technice wojskowej i motoryzacji Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej, niemieckiego Wehrmachtu oraz Armii Czerwonej do 1945 r. Jest autorem opracowania wspomnień Józefa Woźniaka „Wspomnienia z lat młodości i wojny”, współautorem książek „Powiat Opoczyński. Historia i współczesność” oraz „Gmina Sławno wczoraj i dziś”. Jest także autorem licznych artykułów dotyczących przede wszystkim historii regionalnej publikowanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej a także w internecie. Wśród dorosłych i młodzieży popularyzuje wiedzę na temat przebiegu działań wojennych w regionie. Prowadzi także nowatorskie badania dotyczące powojennego wykorzystania na użytek cywilny frontowych pozostałości uzbrojenia i wojskowego ekwipunku oraz tzw. militarnych form sakralnych. Od 2016 roku jest pracownikiem Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?