Podsumowanie konkursu

4 kwietnia w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyło się uroczyste podsumowanie XXI edycji Konkursu na Plastykę Zdobniczo-Obrzędową Powiatu Opoczyńskiego organizowanego przez Powiat Opoczyński. Współorganizatorem Konkursu było Muzeum Regionalne w Opocznie.

Tegoroczny Konkurs przeprowadzony został w formie warsztatów. Zgromadził twórców bardzo zróżnicowanych wiekowo. Podczas warsztatów Jury mogło prześledzić cały proces twórczy i ocenić kunszt każdego twórcy. Na uwagę zasługuje fakt, że w Konkursie wzięli udział zarówno znani i cenieni twórcy, jak również ci początkujący.

Twórcy mogli wykonywać prace w jednej lub dwóch dziedzinach. Pisanki tworzyło 16 osób, wycinanki 18, rekwizyty wielkanocne dyngusiarzy 14, a palmy 61 osób.

Po zakończeniu drugiego dnia warsztatów tj. 13 marca 2019 r. Komisja podsumowała przebieg warsztatów i oceniła wszystkie prace. Każda dziedzina oceniana była oddzielnie. Twórcy wykonujący prace w dwóch dziedzinach, otrzymali nagrodę finansową będącą sumą nagród za poszczególne dziedziny.

Podczas dwudniowych warsztatów do Starostwa w ramach zajęć przedszkolnych przyszło ponad 350 przedszkolaków. Dzieci miały możliwość porozmawiać z twórcami, posłuchać opowieści o zwyczajach wielkanocnych oraz na własne oczy zobaczyć jak powstają piękne wielkanocne ozdoby charakterystyczne dla regionu opoczyńskiego.

Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy – przygotowało wystawę pokonkursową, występ artystyczny oraz przygotowanie poczęstunku w dniu podsumowania.

Komisja zauważyła, że od kilku lat nie przybywa pisankarek, co świadczy o poziomie trudności ich wykonania w technice batikowej,charakterystycznej dla regionu opoczyńskiego.

Partnerem wydarzenia była Ceramika Paradyż Sp. z o. o. w Opocznie. Sponsorami Konkursu w tym roku byli :
– Zakład Produkcyjno- Usługowy „Agro-Wikt” w Bukowcu Opoczyńskim,
– Urząd Miejski w Opocznie,
– „PAKOS” Sp. z o.o. w Opocznie,
– Zakład Usługowo – Handlowy „Wojciechowski” w Bukowcu Opoczyńskim,
– ks. dziekan Adam Myszkowski z Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Paradyżu
– ks. kanonik Adam Płuciennik z Parafii pw. św. Łukasza w Drzewicy
– Zakład Ceramiki Budowlanej OWCZARY

Tegorocznymi darczyńcami, którzy wsparli organizację dwudniowych warsztatów przekazując artykuły spożywcze na poczęstunek dla twórców byli:
– Stanisław i Barbara Stępień – Zakład Przetwórstwa Mięsnego „STĘPIEŃ” Sp.J.
– Krzysztof Rzeźnik – Firma BUD – TRANS
– Sławomir Rek – Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowo – Produkcyjne „ROLMEX”
– Biuro Posła Roberta Telusa

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?