Podsumowanie konkursu

4 kwietnia w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyło się uroczyste podsumowanie XXI edycji Konkursu na Plastykę Zdobniczo-Obrzędową Powiatu Opoczyńskiego organizowanego przez Powiat Opoczyński. Współorganizatorem Konkursu było Muzeum Regionalne w Opocznie.

Tegoroczny Konkurs przeprowadzony został w formie warsztatów. Zgromadził twórców bardzo zróżnicowanych wiekowo. Podczas warsztatów Jury mogło prześledzić cały proces twórczy i ocenić kunszt każdego twórcy. Na uwagę zasługuje fakt, że w Konkursie wzięli udział zarówno znani i cenieni twórcy, jak również ci początkujący.

Twórcy mogli wykonywać prace w jednej lub dwóch dziedzinach. Pisanki tworzyło 16 osób, wycinanki 18, rekwizyty wielkanocne dyngusiarzy 14, a palmy 61 osób.

Po zakończeniu drugiego dnia warsztatów tj. 13 marca 2019 r. Komisja podsumowała przebieg warsztatów i oceniła wszystkie prace. Każda dziedzina oceniana była oddzielnie. Twórcy wykonujący prace w dwóch dziedzinach, otrzymali nagrodę finansową będącą sumą nagród za poszczególne dziedziny.

Podczas dwudniowych warsztatów do Starostwa w ramach zajęć przedszkolnych przyszło ponad 350 przedszkolaków. Dzieci miały możliwość porozmawiać z twórcami, posłuchać opowieści o zwyczajach wielkanocnych oraz na własne oczy zobaczyć jak powstają piękne wielkanocne ozdoby charakterystyczne dla regionu opoczyńskiego.

Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy – przygotowało wystawę pokonkursową, występ artystyczny oraz przygotowanie poczęstunku w dniu podsumowania.

Komisja zauważyła, że od kilku lat nie przybywa pisankarek, co świadczy o poziomie trudności ich wykonania w technice batikowej,charakterystycznej dla regionu opoczyńskiego.

Partnerem wydarzenia była Ceramika Paradyż Sp. z o. o. w Opocznie. Sponsorami Konkursu w tym roku byli :
– Zakład Produkcyjno- Usługowy „Agro-Wikt” w Bukowcu Opoczyńskim,
– Urząd Miejski w Opocznie,
– „PAKOS” Sp. z o.o. w Opocznie,
– Zakład Usługowo – Handlowy „Wojciechowski” w Bukowcu Opoczyńskim,
– ks. dziekan Adam Myszkowski z Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Paradyżu
– ks. kanonik Adam Płuciennik z Parafii pw. św. Łukasza w Drzewicy
– Zakład Ceramiki Budowlanej OWCZARY

Tegorocznymi darczyńcami, którzy wsparli organizację dwudniowych warsztatów przekazując artykuły spożywcze na poczęstunek dla twórców byli:
– Stanisław i Barbara Stępień – Zakład Przetwórstwa Mięsnego „STĘPIEŃ” Sp.J.
– Krzysztof Rzeźnik – Firma BUD – TRANS
– Sławomir Rek – Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowo – Produkcyjne „ROLMEX”
– Biuro Posła Roberta Telusa

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?