Podsumowanie konkursu na plastykę zdobniczo-obrzędową

18 marca odbyło się podsumowanie XXIII edycji Konkursu na plastykę zdobniczo – obrzędową powiatu opoczyńskiego, organizowanego przez Powiat Opoczyński, Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy. Do udziału w konkursie zgłosiło się tym razem 83 twórczyń ludowych z terenu powiatu opoczyńskiego. Prace konkursowe przygotowało natomiast 80 twórczyń. Przedmiotem konkursu w tym roku były:

– tradycyjne opoczyńskie pisanki,

– palmy wielkanocne,

– wycinanki,

– serwetki do koszyczka wielkanocnego.

Każda kategoria była oceniana oddzielnie, 16 osób wykonało pisanki, 19 wycinanki, 33 serwetki do koszyczka, 66 palmy.

Panująca pandemia COVID-19 przeszkodziła w zorganizowaniu warsztatów, podczas których jury mogłoby podglądać procesy twórcze uczestników. Cieszy jednak fakt, że w konkursie wzięła udział rekordowa liczba twórczyń. Zwrócić uwagę trzeba na to, że panowało bogate zróżnicowanie wiekowe jak i dorobek artystyczny. Było wiele nowych osób zaczynających swoją przygodę z rękodziełem.

Poziom prac złożonych na konkurs był wyrównany i bardzo wysoki, twórczynie z wielką starannością i kunsztem wykonały przedmioty konkursowe. Komisja zauważyła, że w tym roku przybyło pisankarek, pomimo trudności wykonania ich techniką batikową.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy wielu sukcesów na płaszczyźnie utrwalania dziedzictwa kulturowego regionu opoczyńskiego.