Podsumowanie konkursu na plastykę zdobniczo-obrzędową

18 marca odbyło się podsumowanie XXIII edycji Konkursu na plastykę zdobniczo – obrzędową powiatu opoczyńskiego, organizowanego przez Powiat Opoczyński, Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy. Do udziału w konkursie zgłosiło się tym razem 83 twórczyń ludowych z terenu powiatu opoczyńskiego. Prace konkursowe przygotowało natomiast 80 twórczyń. Przedmiotem konkursu w tym roku były:

– tradycyjne opoczyńskie pisanki,

– palmy wielkanocne,

– wycinanki,

– serwetki do koszyczka wielkanocnego.

Każda kategoria była oceniana oddzielnie, 16 osób wykonało pisanki, 19 wycinanki, 33 serwetki do koszyczka, 66 palmy.

Panująca pandemia COVID-19 przeszkodziła w zorganizowaniu warsztatów, podczas których jury mogłoby podglądać procesy twórcze uczestników. Cieszy jednak fakt, że w konkursie wzięła udział rekordowa liczba twórczyń. Zwrócić uwagę trzeba na to, że panowało bogate zróżnicowanie wiekowe jak i dorobek artystyczny. Było wiele nowych osób zaczynających swoją przygodę z rękodziełem.

Poziom prac złożonych na konkurs był wyrównany i bardzo wysoki, twórczynie z wielką starannością i kunsztem wykonały przedmioty konkursowe. Komisja zauważyła, że w tym roku przybyło pisankarek, pomimo trudności wykonania ich techniką batikową. 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy wielu sukcesów na płaszczyźnie utrwalania dziedzictwa kulturowego regionu opoczyńskiego.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?