Partyzancka Wigilia i święto patrona szkoły w Libiszowie

Dzień patrona szkoły oraz tradycyjna już partyzancka Wigilia odbyła się 16 grudnia w Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego AK „Doliniacy” w Libiszowie. Gośćmi tegorocznego spotkania byli między innymi kombatant mjr. Jerzy Duda, Tomasz Łuczkowski Zastępca Burmistrza Opoczna, Adam Grabowski – dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie (współorganizator Wigilii) oraz Waldemar Plewa – dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Opoczno.
 
Tegoroczne spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej, która została w ostatnim czasie gruntownie odnowiona. Wkład i zaangażowanie Gminy Opoczno w ten remont podkreśliła dyrektor szkoły Helena Kuśmierczyk. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do pamiętnej Wigilii partyzantów Adolfa Pilcha z grudnia 1944 r. a także jasełka. Po występie wikariusz miejscowej parafii ks. Łukasz Pyszczek odmówił modlitwę i poświęcił opłatki, którymi zebrani dzielili się składając świąteczne życzenia.
 
W kilku słowach warto przypomnieć wydarzenia sprzed siedemdziesięciu ośmiu lat. Pierwotnie partyzanci „Doliny” Wigilię roku 1944 spędzić mieli w majątku Państwa Bąkowskich w Kraśnicy, którego właściciele znani byli z gorliwej pomocy, najpierw oddziałowi majora „Hubala”, a później żołnierzom licznych oddziałów partyzanckich. Plany uległy jednak zmianie na skutek zakwaterowania w Kraśnicy dowódcy 25 pp AK, mjr. Rudolfa Majewskiego „Leśniaka”. W obawie przed możliwą dekonspiracją, zadecydowano o przeniesieniu wieczerzy do pobliskiego Libiszowa. Przygotowane wcześniej z wielkim kunsztem potrawy wigilijne załadowano na wóz i przewieziono do libiszowskiej szkoły. Nie zapomniano nawet o świątecznej choince!

Zachęcamy także do obejrzenia filmu Andrzeja Paradowskiego poświęconego wspominanym wydarzeniom.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?