Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych “HUBAL”

Zakończył się właśnie pierwszy Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych „HUBAL”, którego uczestnicy w słońcu, kurzu, pyle, ale także w deszczu i błocie przemierzali na weteranach ziemię opoczyńską, poznając jej bogatą historię. Trwająca od 11 do 13 czerwca impreza poświęcona była w tym roku historii Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Chcieliśmy przez to upamiętnić 81. rocznicę śmierci tego legendarnego dowódcy nierozerwalnie związanego z ziemią opoczyńską.

Organizatorem imprezy było Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Moto Soviet Servis Paweł Karbownik a współorganizatorami Gmina Opoczno, Gmina Poświętne, Gmina Drzewica, Nadleśnictwo Opoczno.

Do uczestnictwa w Rajdzie zgłosiło się przeszło 120 osób i 80 motocykli zabytkowych, czyli tych wyprodukowanych maksymalnie do 1990 roku. Naszymi gośćmi byli motocykliści praktycznie z całego kraju, od Podlasia po Opolszczyznę. Rajd miał więc charakter ogólnopolski. Wśród motocykli dominowały maszyny radzieckie – „Emki”, „Kaśki”, „Urale”, „Iże”, ale nie tylko. Były też „Harleye” czy choćby takie perełki wojennej motoryzacji jak BMW „Sahara” z 1943 r. Najwytrwalsi szczęśliwie ukończyli przejazd na polskich „Wueskach”!

Trasa rajdu liczyła blisko 80 km i przebiegała szosami, leśnymi drogami i bezdrożami trzech gmin powiatu opoczyńskiego – Gminy Opoczno, Gminy Poświętne i Gminy Drzewica.

11 czerwca – pierwszy dzień rajdu upłynął przede wszystkim na przyjeździe i rejestracji uczestników i oczywiście wspólnej integracji przy ognisku i w pięknych okolicznościach przyrody na terenie obozowiska w Woli Załężnej.

Głównym dniem rajdowym była natomiast sobota. Tuż po 9:00 motocykliści zjawili się kawalkadą przed Muzeum Regionalnym w Opocznie. Tutaj odbyło się oficjalne rozpoczęcie rajdu. Uczestników przywitał dyrektor opoczyńskiego Muzeum – Adam Grabowski oraz Paweł Karbownik z Moto Soviet Servis – główni organizatorzy wydarzenia. Obecny był także Janusz Reszelewski – burmistrz Drzewicy, Michał Franas – wójt Gminy Poświętne, Wiesław Wołkiewicz – radny Rady Miejskiej w Opocznie oraz Jerzy Misiurski – dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie. Uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić Muzeum, mieszkańcy Opoczna zaś dokładnie przyjrzeć się zabytkowym motocyklom.

O godzinie 10:30 motocykle wyruszyły w trasę, na której znalazło się 9 punktów obowiązkowych: pomnik kpr. Władysława Dawgierta koło Dęborzeczki, kapliczka Giełzów, leśniczówka Bielawy, Szaniec mjr. Hubala w Anielinie, Bazylika św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie, Zajazd Leśniczówka, gdzie wszyscy zjedli obiad, zamek w Drzewicy, Radzice Duże oraz dwór spokrewnionej z „Hubalem” rodziny Drużbackich w Zameczku. Na trasie na uczestników czekały miłe niespodzianki. Pod Hubalowym Szańcem była to grochówka i podarunki przygotowane przez Nadleśnictwo Opoczno. Natomiast w Radzicach Dużych wyśmienity poczęstunek w wykonaniu miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Szczególnie w pamięci rajdowiczów zapadły pyszne pierogi i tradycyjne ciasto, za które gospodyniom serdecznie dziękujemy. Ostatni motocykliści na teren bazy w Woli Załężnej dojechali po godzinie 18:00, zmoknięci, zmęczeni, ale jakże zadowoleni! W sobotniej dobrej zabawie nie przeszkodził nawet obfity deszcz, który wieczorem dosłownie lunął z nieba. Wspólne biesiadowanie i wymiana wrażeń z nie łatwej trasy trwały do późnych godzin nocnych.

Niedziela była ostatnim dniem Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych „HUBAL”. Przedpołudnie przywitało wszystkich promieniami słońca przebijającymi się zza chmur. Uczestnikom rajdu, w ludowych opoczyńskich strojach i ze słodkim poczęstunkiem zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Załężnej. Nadszedł też czas podsumowania i oficjalnego zakończenia rajdu, po którym jego uczestnicy udali się w drogę powrotną. Dla nas organizatorów najlepszym podsumowaniem rajdu były uśmiechy i zadowolone twarze naszych gości. Warto podkreślić, że zgodnym życzeniem wszystkich rajdowiczów było spotkanie w tym samym miejscu i składzie za rok. Nie pozostaje nam więc nic innego jak spełnić to życzenie. Tak więc do zobaczenia już za rok!

Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych – „HUBAL” nie mógłby się odbyć bez wsparcia naszych, współorganizatorów, sponsorów i niesamowitych ludzi dobrej woli. Chcemy im z tego miejsca gorąco podziękować.

Współorganizatorzy:
Gmina Opoczno
Gmina Drzewica
Gmina Poświętne
Nadleśnictwo Opoczno

Sponsorzy:
AGRO-WIKT Sp. z o.o.
Bet Cars Zbigniew Szymański
Delikatesy „Groszek” w Woli Załężnej
Exbram
P.P.H.U. EXPO-DREW Kazimierz Pacan
LEMAR Leszek Mazur
Manufaktura Parczówek
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Opocznie Sp. z o.o.
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych
Tartak Wrzeszcz Janów Karwicki
Woda „Opocznianka”
WOY Sp. z o.o.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Opocznie Sp. z o.o.
Jacek Karbownik z Woli Załężnej

Serdeczne podziękowania kierujemy też w stronę panów Wiesława Jurka i Mirosław Jurka z Woli Załężnej za udostepnienie terenu pod bazę rajdu oraz wielkie zaangażowanie w jej przygotowaniu. Dziękujemy Adrianowi Pietrasowi (79 STUDIO) za nagłośnienie i oprawę muzyczną rajdu. Dziękujemy gospodyniom z KGW Radzice Duże oraz KGW Wola Załężna za wyjątkowe doznania kulinarne.

Na zakończenie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego, pierwszego w historii, Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych. To właśnie dzięki Wam udało się stworzyć niepowtarzalną, prawdziwie rodzinną atmosferę i mamy nadzieję, zapoczątkować nowe, cykliczne wydarzenie na motocyklowej mapie Polski. Dziękujemy!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: portal Opoczno.info, Radio Plus Radom, Stowarzyszenie Hubalowa Rodzina, Tygodnik Opoczyński TOP.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?