Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych “HUBAL”

Zakończył się właśnie pierwszy Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych „HUBAL”, którego uczestnicy w słońcu, kurzu, pyle, ale także w deszczu i błocie przemierzali na weteranach ziemię opoczyńską, poznając jej bogatą historię. Trwająca od 11 do 13 czerwca impreza poświęcona była w tym roku historii Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Chcieliśmy przez to upamiętnić 81. rocznicę śmierci tego legendarnego dowódcy nierozerwalnie związanego z ziemią opoczyńską.

Organizatorem imprezy było Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Moto Soviet Servis Paweł Karbownik a współorganizatorami Gmina Opoczno, Gmina Poświętne, Gmina Drzewica, Nadleśnictwo Opoczno.

Do uczestnictwa w Rajdzie zgłosiło się przeszło 120 osób i 80 motocykli zabytkowych, czyli tych wyprodukowanych maksymalnie do 1990 roku. Naszymi gośćmi byli motocykliści praktycznie z całego kraju, od Podlasia po Opolszczyznę. Rajd miał więc charakter ogólnopolski. Wśród motocykli dominowały maszyny radzieckie – „Emki”, „Kaśki”, „Urale”, „Iże”, ale nie tylko. Były też „Harleye” czy choćby takie perełki wojennej motoryzacji jak BMW „Sahara” z 1943 r. Najwytrwalsi szczęśliwie ukończyli przejazd na polskich „Wueskach”!

Trasa rajdu liczyła blisko 80 km i przebiegała szosami, leśnymi drogami i bezdrożami trzech gmin powiatu opoczyńskiego – Gminy Opoczno, Gminy Poświętne i Gminy Drzewica.

11 czerwca – pierwszy dzień rajdu upłynął przede wszystkim na przyjeździe i rejestracji uczestników i oczywiście wspólnej integracji przy ognisku i w pięknych okolicznościach przyrody na terenie obozowiska w Woli Załężnej.

Głównym dniem rajdowym była natomiast sobota. Tuż po 9:00 motocykliści zjawili się kawalkadą przed Muzeum Regionalnym w Opocznie. Tutaj odbyło się oficjalne rozpoczęcie rajdu. Uczestników przywitał dyrektor opoczyńskiego Muzeum – Adam Grabowski oraz Paweł Karbownik z Moto Soviet Servis – główni organizatorzy wydarzenia. Obecny był także Janusz Reszelewski – burmistrz Drzewicy, Michał Franas – wójt Gminy Poświętne, Wiesław Wołkiewicz – radny Rady Miejskiej w Opocznie oraz Jerzy Misiurski – dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie. Uczestnicy rajdu mieli okazję zwiedzić Muzeum, mieszkańcy Opoczna zaś dokładnie przyjrzeć się zabytkowym motocyklom.

O godzinie 10:30 motocykle wyruszyły w trasę, na której znalazło się 9 punktów obowiązkowych: pomnik kpr. Władysława Dawgierta koło Dęborzeczki, kapliczka Giełzów, leśniczówka Bielawy, Szaniec mjr. Hubala w Anielinie, Bazylika św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie, Zajazd Leśniczówka, gdzie wszyscy zjedli obiad, zamek w Drzewicy, Radzice Duże oraz dwór spokrewnionej z „Hubalem” rodziny Drużbackich w Zameczku. Na trasie na uczestników czekały miłe niespodzianki. Pod Hubalowym Szańcem była to grochówka i podarunki przygotowane przez Nadleśnictwo Opoczno. Natomiast w Radzicach Dużych wyśmienity poczęstunek w wykonaniu miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Szczególnie w pamięci rajdowiczów zapadły pyszne pierogi i tradycyjne ciasto, za które gospodyniom serdecznie dziękujemy. Ostatni motocykliści na teren bazy w Woli Załężnej dojechali po godzinie 18:00, zmoknięci, zmęczeni, ale jakże zadowoleni! W sobotniej dobrej zabawie nie przeszkodził nawet obfity deszcz, który wieczorem dosłownie lunął z nieba. Wspólne biesiadowanie i wymiana wrażeń z nie łatwej trasy trwały do późnych godzin nocnych.

Niedziela była ostatnim dniem Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych „HUBAL”. Przedpołudnie przywitało wszystkich promieniami słońca przebijającymi się zza chmur. Uczestnikom rajdu, w ludowych opoczyńskich strojach i ze słodkim poczęstunkiem zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Załężnej. Nadszedł też czas podsumowania i oficjalnego zakończenia rajdu, po którym jego uczestnicy udali się w drogę powrotną. Dla nas organizatorów najlepszym podsumowaniem rajdu były uśmiechy i zadowolone twarze naszych gości. Warto podkreślić, że zgodnym życzeniem wszystkich rajdowiczów było spotkanie w tym samym miejscu i składzie za rok. Nie pozostaje nam więc nic innego jak spełnić to życzenie. Tak więc do zobaczenia już za rok!

Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych – „HUBAL” nie mógłby się odbyć bez wsparcia naszych, współorganizatorów, sponsorów i niesamowitych ludzi dobrej woli. Chcemy im z tego miejsca gorąco podziękować.

Współorganizatorzy:
Gmina Opoczno
Gmina Drzewica
Gmina Poświętne
Nadleśnictwo Opoczno

Sponsorzy:
AGRO-WIKT Sp. z o.o.
Bet Cars Zbigniew Szymański
Delikatesy „Groszek” w Woli Załężnej
Exbram
P.P.H.U. EXPO-DREW Kazimierz Pacan
LEMAR Leszek Mazur
Manufaktura Parczówek
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Opocznie Sp. z o.o.
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych
Tartak Wrzeszcz Janów Karwicki
Woda „Opocznianka”
WOY Sp. z o.o.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Opocznie Sp. z o.o.
Jacek Karbownik z Woli Załężnej

Serdeczne podziękowania kierujemy też w stronę panów Wiesława Jurka i Mirosław Jurka z Woli Załężnej za udostepnienie terenu pod bazę rajdu oraz wielkie zaangażowanie w jej przygotowaniu. Dziękujemy Adrianowi Pietrasowi (79 STUDIO) za nagłośnienie i oprawę muzyczną rajdu. Dziękujemy gospodyniom z KGW Radzice Duże oraz KGW Wola Załężna za wyjątkowe doznania kulinarne.

Na zakończenie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego, pierwszego w historii, Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych. To właśnie dzięki Wam udało się stworzyć niepowtarzalną, prawdziwie rodzinną atmosferę i mamy nadzieję, zapoczątkować nowe, cykliczne wydarzenie na motocyklowej mapie Polski. Dziękujemy!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: portal Opoczno.info, Radio Plus Radom, Stowarzyszenie Hubalowa Rodzina, Tygodnik Opoczyński TOP.