Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych „HUBAL” 2024

W miniony weekend 14-16 czerwca 2024 r. Opoczno po raz kolejny zamieniło się w centrum motocyklowej pasji i nostalgii za dawnymi latami. Na czwartą już edycję Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych „HUBAL” 2024 zjechały się dziesiątki pasjonatów dawnej motoryzacji z całej Polski. W tym roku gościliśmy przeszło 140 załóg motocyklowych i ponad 200 uczestników. Organizatorem Rajdu jest Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Moto Boxer Servis Paweł Karbownik. Współorganizatorzy tegorocznego wydarzenia to: Gmina Opoczno, Gmina Sławno, Gmina Mniszków, Gmina Poświętne, Nadleśnictwo Opoczno oraz Nadleśnictwo Smardzewice.

Przyjazd i rejestracja uczestników miały miejsce już w piątek 14 czerwca. Natomiast w sobotę od godziny 9:00 okolice Muzeum Regionalnego w Opocznie zapełniały się pięknie odrestaurowanymi motocyklami, które emanowały swoim niepowtarzalnym urokiem i historią. Wśród maszyn mieszkańcy Opoczna mogli podziwiać kultowe modele jak Harley-Davidson z lat 30. XX w., niemieckie BMW z czasów II wojny światowej, czy polskie SHL, WSK i Junak, które budziły szczególne zainteresowanie lokalnych miłośników motoryzacji.

Oficjalne otwarcie Rajdu miało miejsce o godzinie 9:00, kiedy to Michał Konecki burmistrz Opoczna, Adam Grabowski dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie oraz Paweł Karbownik powitali wszystkich uczestników i widzów. Obecni byli także przedstawiciele sąsiednich gmin, które włączyły się w organizację tego wydarzenia: Tadeusz Wojciechowski – wójt gminy Sławno, Rafał Marszałek – wójt gminy Mniszków, Maria Grzybek – zastępca wójta gminy Poświętne. Był także Wiesław Wołkiewicz – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Opocznie oraz Michał Mnich – sołtys Woli Załężnej, gdzie znajduje się baza Rajdu. Wszyscy podkreślali wielkie znaczenie takiego wydarzenia dla lokalnej społeczności oraz dla promocji historii i kultury regionu. Po krótkich przemówieniach rozpoczęło się wypuszczanie uczestników w trasę. Motocykliści mieli także okazję zwiedzić opoczyńskie Muzeum.

Trasa Rajdu, licząca około 120 kilometrów, wiodła przez malownicze tereny powiatu opoczyńskiego (częściowo także tomaszowskiego), oferując uczestnikom nie tylko wrażenia związane z jazdą, ale także możliwość podziwiania pięknych krajobrazów. Na trasie zaplanowano siedem obowiązkowych punktów kontrolnych – Kunice, Zajączków, Zarzęcin, Karolinów, Wincentynów, Dęba oraz Ceteń. Wszystkie z nich związane były wojennymi dziejami regionu oraz historią Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Na trasie Rajdu na uczestników czekał pyszny obiad przygotowany przez Gminę Sławno a także słodki poczęstunek, który z kolei zapewniła Gmina Mniszków. Podczas przejazdu nie obyło się bez awarii i niezbędnych napraw polowych, które choć kłopotliwe, tylko urozmaiciły całą imprezę.

Jednym z najbardziej emocjonujących punktów rajdowej trasy była niespodzianka przygotowana przez ułanów ze stowarzyszenia Rawicz 43. Tuż przed końcem trasy jadący zostali poddani niezwykle zabawnej i widowiskowej kontroli. Śmiechu było co niemiara.

Wieczorem na bazie Rajdu w Woli Załężnej na wszystkich uczestników czekały kolejne atrakcje – pokazy ułańskie oraz wyjątkowy koncert Zespołu wokalnego „Hubal” z Hrubieszowa, który porwał wszystkich do wspólnego patriotycznego śpiewania a nawet do odtańczenia… poloneza! Wieczór przy wspólnym ognisku umilał radomski bard piosenki turystycznej Cezary Jawoszek, który specjalnie dla Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych przygotował balladę „Na Hubalowym szlaku”. Na bazie Rajdu motocyklistów odwiedził także burmistrz Opoczna Michał Konecki.

Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych „HUBAL” 2024 zakończył się w niedzielę 16 czerwca. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że kolejny raz była to wyśmienita okazja do zaprezentowania swoich pojazdów, ale przede wszystkim do spotkania z ludźmi o podobnych pasjach, wymiany doświadczeń i wspólnego spędzenia czasu w wyjątkowej atmosferze.

Tegoroczna edycja rajdu zakończyła się wielkim sukcesem a organizatorzy już zapowiedzieli, że przyszłoroczna edycja również będzie stała na wysokim poziomie. Miłośnicy motocykli zabytkowych mogą więc z niecierpliwością oczekiwać kolejnego spotkania w Opocznie.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych „HUBAL” 2024, zapewnienie pysznego obiadu i materiałów promocyjnych składamy wójtowi Gminy Sławno Tadeuszowi Wojciechowskiemu wraz z pracownikami Urzędu Gminy. Dziękujemy Gminie Mniszków na czele z wójtem Rafałem Marszałkiem za organizację słodkiego poczęstunku w pięknych okolicznościach Zalewu Sulejowskiego.

Dziękujemy wreszcie sponsorom Rajdu: GLASSDEX, F.H.U. STAL-MET Skup złomu, BETCARS Beton towarowy, Tartak WRZESZCZ, Gospodarstwo Rolno-Rybackie Łukasz Siwek, eXbram, HYDRAULIK, SPECINSTAL Opoczno, Zakład przetwórstwa mięsnego „Nowakowski”, Hurtownia stali „Carbo”, Usługi budowlane Wiesław Wołkiewicz oraz AGRO-WIKT.

Wyjątkową oprawę Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych „HUBAL” 2024 zapewnili jak zwykle nasi Partnerzy: Klub motocyklowy „PROMIL” Opoczno, Jednostka Strzelecka 1042 Opoczno im. 25 Pułku Piechoty AK – ZS Strzelec OSW, Stowarzyszenie Rawicz 43 oraz ZOOM MAX.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?