Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych „HUBAL 2023”

W dniach 16-18 czerwca odbył się Opoczyński Rajd Motocykli Zabytkowych „HUBAL 2023”. Była to już trzecia edycja motocyklowej imprezy organizowanej przez Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Moto Boxer Servis. Opoczyński „HUBAL” szybko stał się jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce.

Niezmiennie naszą imprezą upamiętniamy postać mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i upowszechniamy wiedzę na temat historii związanego z Ziemią Opoczyńską Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, którym „Hubal” dowodził. Promujemy także wyjątkowe walory turystyczne, krajoznawcze i przyrodnicze naszego regionu.

W tym roku do udziału w Rajdzie zgłosiło się 127 ekip motocyklowych praktycznie z całego kraju. Niektórzy z uczestników, by dotrzeć do Opoczna musieli przejechać kilkaset kilometrów. Gościliśmy kierowców m.in. z Zachodniopomorskiego, Opolszczyzny, Podlasia, Śląska czy Podkarpacia.

Oficjalne rozpoczęcie Rajdu miało miejsce w sobotę przed Muzeum Regionalnym w Opocznie. Uczestników przywitali organizatorzy Adam Grabowski oraz Paweł Karbownik a także zastępca burmistrza Opoczna – Tomasz Łuczkowski. Obecny był również Wiesław Wołkiewicz – sołtys Woli Załężnej, gdzie mieściła się baza rajdu. Po zwiedzaniu Muzeum oraz otwartej dla publiczności prezentacji wszystkich pojazdów, motocykle w półminutowych odstępach wypuszczane były w trasę.

Trasa tegorocznego Rajdu była bardzo zróżnicowana. Prowadziła drogami asfaltowymi, ale także i bardzo ciężkimi odcinkami leśnymi i polnymi. W sumie motocykliści mieli do pokonania około 120 km. Przejeżdżali przez teren siedmiu gmin – Opoczno, Inowłódz, Rzeczyca, Nowe Miasto, Odrzywół, Drzewica oraz Gielniów. Trasa została podzielona na osiem odcinków i siedem punktów kontrolnych, które ulokowane były w miejscach historycznie związanych z Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego mjr. „Hubala”. Dzięki temu uczestnicy odwiedzili między innymi Kraśnicę, byłą gajówkę Antoniów, Folwark Królówka w Stanisławowie czy kościół w Sołku, gdzie spoczywają przodkowie Henryka Dobrzańskiego. Wyjątkową atrakcją była możliwość przeprawienia się przez Pilicę promem o napędzie ręcznym, który działa pomiędzy Domaniewicami a Kolonią Myślakowice. Późnym popołudniem motocykle szczęśliwie wróciły do bazy w Woli Załężnej.

Składamy serdeczne podziękowania dla naszych współorganizatorów – Gminy Drzewica (i Pań z KGW za przygotowanie pysznego poczęstunku na trasie), Gminy Opoczno oraz Nadleśnictwa Opoczno. Dziękujemy za przychylność i wszelką pomoc także Nadleśnictwu Smardzewice, PGK Opoczno, Stowarzyszeniu „Hubalczycy 1939-1940”, Jednostce Strzeleckiej 1042 Opoczno im. 25 Pułku Piechoty AK – ZS Strzelec OSW, Kasi i Darkowi Wankiewiczom z ZOOM-MAX za wyjątkową dokumentacją filmową i fotograficzną oraz niezastąpionej ekipie „PROMIL” Opoczno.

Osobne wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę naszych sponsorów, którymi w tym roku byli: Glessdex, STAL-MET Skup złomu, LEMAR Leszek Mazur, BETCARS, Tartak WRZESZCZ, Gospodarstwo Rolno-Rybackie Łukasz Siwek, Zakład Przetwórstwa Mięsnego STĘPIEŃ, GLOBPLAST, SPECINSTAL, EXBRAM, HYDRAULIK.

Do zobaczenia za rok!

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?