Opoczno pożegnało córkę “Hubala”

W piątek o godzinie 13:00 w kościele parafialnym w Gorzkowie koło Kazimierzy Wielkiej odbyła się uroczystość pogrzebowa Krystyny Dobrzańskiej-Sobierajskiej, córki dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Po nabożeństwie kościelnym urna z prochami została złożona na przykościelnym cmentarzu. Krystyna Dobrzańska-Sobierajska spoczęła w rodzinnym grobie obok swojej matki Zofii Dobrzańskiej-Zakrzeńskiej i ojczyma Tadeusza Zwierkowskiego.

W ostatniej drodze córki „Hubala” udział wzięli także mieszkańcy Opoczna i regionu, z którym major był nierozerwalnie związany. Burmistrza Opoczna Dariusza Kosno reprezentował dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski. Obecna była także delegacja Starostwa Powiatowego w Opocznie oraz Gminy Poświętne.

Krystyna Dobrzańska-Sobierajska zmarła 18 lipca w wieku 88 lat. Była jedynym dzieckiem mjr. Henryka Dobrzańskiego. Praktycznie przez całe życie zawodowe związana była z dziennikarstwem. Aktywnie brała udział w wielu uroczystościach i przedsięwzięciach mających na celu kultywowanie pamięci o wojennych dokonaniach jej ojca i całego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Była częstym gościem na ziemi opoczyńskiej. Niech spoczywa w pokoju!

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?