Opoczno Folk Attack V – Skrzypce!

Za nami kolejna, piąta już edycja niekonwencjonalnego festiwalu folkowego Opoczno Folk Attack! Tegorocznej imprezie towarzyszyło hasło „Skrzypce!” Motywem przewodnim festiwalu była więc muzyka tradycyjna i folkowa grana na tym właśnie instrumencie. Na scenie wystąpiło ostatnich czterech żyjących skrzypków ludowym z regionu opoczyńskiego – Tadeusz Mocarski, Stanisław Wolski, Piotr Rudzki oraz Władysław Kosylak. Skrzypkom towarzyszył duet Joanna i Stanisław Strelnikowie. Występy ludowych artystów przeplatane były prelekcjami tematycznymi w wykonaniu etnomuzykologa dr. Jana Łuczkowskiego. Gwiazdą sobotniego wieczoru był natomiast koncert „Kapeli Brodów” – polskiego zespołu folkowego grającego od 1992 r. utwory świeckie i religijne z obszaru I Rzeczypospolitej. W swoich wykonaniach kapela zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz, w przypadku muzyki religijnej, właściwy jej tematyce kontekst. Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli i skrzypiec.

Warto przybliżyć sylwetki skrzypków, którzy 14 września wystąpili na scenie przed zamkiem kazimierzowskim w Opocznie.

Tadeusz Mocarski – skrzypek z Brzezinek koło Gielniowa. Urodził się w 1933 roku. W wieku 18 lat zaczął grać na bębnie, a dwa lata później na skrzypcach, które dostał od swojego ojca Władysława Mocarskiego. Znany w swojej okolicy skrzypek weselny, grywał z wieloma muzykantami, między innymi z bratem żony Stanisławem Galińskim z Adamowa oraz harmonistą Edwardem Krzysztofikiem. Obecnie najczęściej gra z akordeonistą Bolesławem Mocarskim – synem przyrodniego brata Stanisława, z którym tworzą Kapelę Mocarskich. W tym właśnie składzie zagrał na Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka w 2018 roku. Tegoroczni zdobywcy pierwszego miejsca w 60. Dniach Kolbergowskich w Przysusze. Występowali na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zdobywając wyróżnienie.

Stanisław Wolski – urodził się w 1928 roku w Radzicach Małych pod Opocznem. Przygodę z muzykowaniem rozpoczął w wieku 17 lat. Od samego początku grał na skrzypcach. Swój pierwszy instrument odziedziczył po zmarłym muzykancie Jaciubku z Radzic Małych. Po II wojnie światowej wielokrotnie grywał na zabawach wiejskich  i weselach, samodzielnie lub ze znanym skrzypkiem opoczyńskim Janem Matysiakiem (na dwoje skrzypiec), a także z kapelą Adamusów. Uczestniczył w licznych festiwalach, między innymi w I edycji Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka, konkursach i przeglądach kapel, między innymi w Radomiu, Opocznie, Przysusze, Wrocławiu. Od wielu lat gra w kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Drzewiczanie” z Drzewicy. Laureat I miejsca na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zagrał z synem Andrzejem.

Piotr Rudzki – urodzony w 1932 roku, mieszka we wsi Kamień koło Opoczna. Jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w kategorii kapel, gdzie zdobył II nagrodę w 2011 roku i I w 2007 roku. Zna wiele ciekawych gawęd o życiu muzykantów, dawnych weselach, wiele wie tez na temat specyfiki muzyki granej w opoczyńskim. Posiada imponującą ilość dyplomów i nagród, wśród których najcenniejszą jest odznaka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony działacz kultury”. Na co dzień przygrywa zespołom folklorystycznym w Kamieniu i Kozeninie. Utalentowany gawędziarz. Zajmuje się też hodowlą pszczół.

Władysław Kosylak – urodzony w 1932 roku w Brzustowie. Już jako młody chłopiec lubił słuchać grania chłopskich muzykantów, szczególnie interesowała go gra na skrzypcach. Jednym z tych muzykantów był jego wujek i to on pożyczył mu instrument i udzielił pierwszych lekcji. Gry na skrzypcach uczył się ze słuchu. W wieku 10 lat zaczął grywać na weselach na skrzypcach, które dostał od ojca. Na weselach grywał do początków lat 80-tych w rozmaitych składach – między innymi z B. Koselakiem (akordeon), S. Kościechą (akordeon) i W. Wojciechowskim (bębenek). Zamiłowanie do muzyki przekazał swojemu synowi i razem przygrywali miejscowemu zespołowi ludowemu. Doczekał się również uzdolnionych muzycznie wnucząt, z którymi grywa w Rodzinnej Kapeli Kosylaków w składzie: syn Zbigniew (akordeon), wnuczka Małgorzata (skrzypce), wnuczka Faustyna (śpiew i pianino) oraz wnuk Amadeusz (akordeon guzikowy). Grał na wszystkich edycjach Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka.

W okresie od 01.10.2019 r. do 31.10.2019 r. w ramach realizacji projektu na placu przed Muzeum Regionalnym Opocznie zorganizowana została wystawa zdjęć z imprezy wzbogacona informacjami o występujących artystach. Wstęp na wystawę był bezpłatny. Po zakończeniu realizacji projektu wystawa będzie nieodpłatnie wypożyczana m.in. do Muzeum w Piotrkowie Tryb., Muzeum Regionalnego w Kozienicach, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

Festiwal Opoczno Folk Attack V – Skrzypce! został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Partnerami wydarzenia była Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi. Patronat medialny objął Gość Niedzielny, Telewizja Lokalna Opoczno, Dziennik Łódzki, Radio Plus, portal Opoczno.info, Tygodnik Opoczyński i Kalejdoskop.