Nowe nabytki Muzeum

W ostatnim czasie do zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie udało się pozyskać dwa, rewelacyjnie zachowane egzemplarze historycznej broni palnej – niemiecki pistolet maszynowy MP-40 kalibru 9 mm z okresu II wojny światowej oraz dziewiętnastowieczny, niemiecki karabin Gewehr 88 kalibru 7,92 mm.

MP-40 został wyprodukowany w 1942 r. przez austriacką firmę Steyr-Daimler-Puch AG. Broń tego typu była bardzo popularna wśród żołnierzy oddziałów partyzanckich, walczących podczas II wojny światowej w regionie opoczyńskim (i  nie tylko). Doskonale znane jest zdjęcie Aleksandra Arkuszyńskiego „Maja” (późniejszego generała AK) z zawieszonym na szyi dokładnie takim pistoletem.

Pozyskany Gewehr 88 jest o tyle ciekawy, że wykonany został w 1892 r. w słynnej Królewskiej Fabryce Karabinów w Gdańsku (Danzig). Karabin na bączku tylnym posiada również interesujące oznaczenie przynależności pułkowej – 3. R. 5. 22.
 
Obydwa eksponaty na żywo prezentują się jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziecie mogli Państwo przekonać się o tym osobiście.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?