Nowe nabytki Muzeum

W ostatnim czasie do zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie udało się pozyskać dwa, rewelacyjnie zachowane egzemplarze historycznej broni palnej – niemiecki pistolet maszynowy MP-40 kalibru 9 mm z okresu II wojny światowej oraz dziewiętnastowieczny, niemiecki karabin Gewehr 88 kalibru 7,92 mm.

MP-40 został wyprodukowany w 1942 r. przez austriacką firmę Steyr-Daimler-Puch AG. Broń tego typu była bardzo popularna wśród żołnierzy oddziałów partyzanckich, walczących podczas II wojny światowej w regionie opoczyńskim (i  nie tylko). Doskonale znane jest zdjęcie Aleksandra Arkuszyńskiego “Maja” (późniejszego generała AK) z zawieszonym na szyi dokładnie takim pistoletem.

Pozyskany Gewehr 88 jest o tyle ciekawy, że wykonany został w 1892 r. w słynnej Królewskiej Fabryce Karabinów w Gdańsku (Danzig). Karabin na bączku tylnym posiada również interesujące oznaczenie przynależności pułkowej – 3. R. 5. 22.
 
Obydwa eksponaty na żywo prezentują się jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziecie mogli Państwo przekonać się o tym osobiście.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?