Nowe eksponaty w Muzeum

Dzięki bardzo dobrej współpracy z miejscowymi poszukiwaczami zbiory Muzeum Regionalnego w Opocznie poszerzyły się o kilkadziesiąt interesujących eksponatów związanych z dziejami naszego regionu. We wtorek 12 listopada odbyło się oficjalne przekazanie do zbiorów Muzeum eksponatów, które zostały znalezione przez opoczyńskich detektorystów podczas poszukiwań prowadzonych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Poszukiwania przy użyciu wykrywaczy metali prowadzone były na podstawie wymaganych zezwoleń wydanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi. Realizowano je na terenie kilku miejscowości w powiecie opoczyńskim.

Przekazanie eksponatów odbyło się w obecności Katarzyny Badowskiej – inspektor Wydziału Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, Adama Grabowskiego – dyrektora Muzeum w Opocznie oraz samych poszukiwaczy – Alberta Klimka a także Andrzeja Barana, który kierował pracami opoczyńskiej grupy poszukiwaczy.

Pośród znalezisk dominowały przedmioty związane z działaniami I i II wojny światowej w naszym regionie oraz monety pochodzące głównie z XVIII, XIX i XX w. Do najstarszych znalezisk można zaliczyć groty strzał z epoki brązu.

Panu Andrzejowi Baranowi, członkom opoczyńskiej grupy poszukiwawczej oraz panu Albertowi Klimkowi gratulujemy wyjątkowej pasji i życzymy kolejnych, nie mniej ciekawych znalezisk.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?